Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Stany odmienne

Spór o aborcję znów rozrywa Amerykę. Prawica igra z ogniem

„To nie jest opieka zdrowotna” – protest przed sądem federalnym w Los Angeles po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego. „To nie jest opieka zdrowotna” – protest przed sądem federalnym w Los Angeles po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego. EAST NEWS
Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji już zadziałał jak katalizator wszystkich sporów, które od lat rozrywają Amerykę.
Prezydent Joe Biden na wirtualnym spotkaniu z gubernatorami dotyczącym praw reprodukcyjnych, 1 lipca 2022 r.Tom Brenner/Reuters/Forum Prezydent Joe Biden na wirtualnym spotkaniu z gubernatorami dotyczącym praw reprodukcyjnych, 1 lipca 2022 r.

Wyrok Sądu Najwyższego USA z 24 czerwca, odbierający kobietom federalne prawo do przerywania ciąży, przywitały wielotysięczne demonstracje. Uchylenie precedensu Roe v. Wade z 1973 r. przywraca stan sprzed półwiecza, kiedy dostępność aborcji regulowały poszczególne stany. Około połowy uchwaliło już lub wkrótce uchwali restrykcyjne ustawy zakazujące aborcji, jak w Oklahomie – od 6. tygodnia ciąży lub ograniczające dopuszczalność zabiegu do jej pierwszego trymestru, z wyjątkami na kazirodztwo, gwałt, zagrożenie życia kobiety, albo bez żadnych wyjątków.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Stany odmienne"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >