Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Henry Kissinger nie żyje. Były sekretarz stanu USA, doradca prezydentów. Miał 100 lat

Henry Kissinger (1923–2023) Henry Kissinger (1923–2023) Fontana/Fotogramma / Zuma Press / Forum
Sekretarz stanu USA w rządzie Richarda Nixona, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, wpływowy dyplomata. Henry Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Henry Kissinger urodził się 27 maja 1923 r. jako Heinz Alfred Kissinger w rodzinie bawarskich Żydów, już w 1938 emigrował z III Rzeszy do USA. Jako 20-latek otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W czasie II wojny światowej brał udział m.in. w bitwie o Ardeny. Jako tłumacz po wojnie pomagał dekonspirować agentów Gestapo w amerykańskim kontrwywiadzie wojskowym.

Politolog po Harvardzie, urodzony dyplomata. Od lat 60. ubiegłego stulecia aktywnie włączał się w politykę, uważany za współtwórcę amerykańskiej doktryny zagranicznej. W 1968 r. został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w gabinecie Richarda Nixona, a później jego sekretarzem stanu. Funkcję tę sprawował także w administracji Geralda Forda. Jako imigrant sam nie mógłby zostać prezydentem USA, ale miał własne wizje polityki zagranicznej i posłuch u amerykańskich przywódców. Międzynarodowy rozgłos przyniosła Kissingerowi książka poświęcona epoce broni atomowej z 1957 r.

W rozmowie z „Polityką” w 2012 r. Kissinger diagnozował: „Społeczeństwa idą naprzód dzięki przywództwu ludzi, którzy mają odwagę mierzyć się z nieznanym i potrafią dźwigać ciężar samotności do czasu, aż społeczność zrozumie ich cel i ich wesprze. A współczesna polityka kieruje się tak krótkoterminowymi względami, że trudno pogodzić je z długoterminową perspektywą! W Europie także większość przywódców stoi przed wyborem: albo robić rzeczy słuszne, albo wygrać wybory; ostatecznie odłożyć rzeczy słuszne na później, po wyborach. Dla zawodowego polityka to niełatwy wybór”.

Henry Kissinger: Realpolitik

Kissinger był zwolennikiem Realpolitik.

Reklama