Żyjmy Lepiej

Wprost pożegnać stres

Stres i jego wpływ na kondycję naszego organizmu

Katarzyna Kicior-Kołłątaj Katarzyna Kicior-Kołłątaj Tadeusz Późniak, Getty Images
Katarzyna Kicior-Kołłątaj o tym, jak napięcie zmienia ciało, dlaczego w razie kłopotów w pracy nie pomoże mu urlop i czy można się uzdrowić, odważając się na zmiany.

PAWEŁ WALEWSKI: – Czy stres można uznać za jeden z czynników wywołujących bóle kręgosłupa?
KATARZYNA KICIOR-KOŁŁĄTAJ: – Zazwyczaj żadna dolegliwość nie rozwija się w wyniku działania tylko jednego czynnika. Coraz więcej danych wskazuje jednak na to, że splot różnych bodźców związanych ze wzrostem napięcia może się niekorzystnie przejawiać właśnie pod postacią bólów pleców i krzyża.

Psychosomatyka to dziś bardzo modna dziedzina, ale czy jej kariera nie wynika z tego, że czego nie udaje się wyjaśnić medycynie, zrzuca się na karb psychiki?
Dla coraz większej grupy ludzi rosnące wymagania życiowe, trudności w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych, problemy w domu i pracy nie są powodem przejściowej chandry lub pogorszenia nastroju. Są długotrwałym napięciem. A ono działa jak chroniczny ból, który nie spełnia już pożytecznej funkcji systemu alarmowego sygnalizującego zagrożenie, a tylko wyrządza duże szkody.

Mówi pani o długotrwałym napięciu. Krótkotrwałe nie ma niekorzystnych skutków?
Takie incydentalne o małym nasileniu może przynieść szkody, ale stosunkowo niewielkie. Nie trzeba się go bać – ono zwiększa czujność i w wielu sytuacjach pomaga w adaptacji: serce zaczyna bić mocniej, przyspiesza oddech i puls, wzrasta ciśnienie, wilgotnieją ręce. Ostre napięcie pobudza w sposób użyteczny różne funkcje organizmu: mózg, mięśnie, serce, układ oddechowy. To prawidłowa reakcja na codzienne wyzwania albo na rywalizację w sporcie. Tak człowieka ukształtowała ewolucja, bo w zamierzchłych czasach, gdy padał ofiarą napaści ze strony drapieżnych zwierząt lub innych ludzi, musiał uciekać lub walczyć.

PRAWDA
Ludzie niekiedy wolą, żeby ich coś bolało, bo dostają wtedy od innych wsparcie.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co nam dolega; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Wprost pożegnać stres"
Reklama