Żyjmy Lepiej

Raz, dwa, trzy, ćwiczysz ty

Ćwiczenia pomagające utrzymać dobrą kondycję dziecka

Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji dziecka. Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji dziecka. Leszek Zych / Polityka

Jak dbać o dobrą kondycję kilkulatka? Ćwiczenia proponuje mgr fizjoterapii Magdalena Hille-Jaworska z Centrum Medycznego Żelazna w Warszawie. Ćwiczenia proponuje mgr fizjoterapii Magdalena Hille-Jaworska z Centrum Medycznego Żelazna w Warszawie.

1. Wzmocnienie mięśni pośladkowych i mięśni brzucha

Dziecko leży na plecach z rękami pod głową i zgiętymi nogami opartymi na całych stopach. Unosi pupę tak, żeby brzuch i uda tworzyły linię prostą; stara się, aby kolana nie dotykały do siebie.
Powtórzenia: 5–10

Wzmocnienie mięśni pośladkowych i mięśni brzucha.Leszek Zych/PolitykaWzmocnienie mięśni pośladkowych i mięśni brzucha.2. Wzmocnienie mięśni posturalnych

Dziecko klęczy, podpierając się rękami, z głową ustawioną na linii tułowia. Unosi jedną nogę na poziom tułowia, równolegle do podłoża. Zatrzymuje w tej pozycji na 5–10 sekund, po czym wykonuje ćwiczenie drugą.
Powtórzenia: 5–10 na każdą nogę

Wzmocnienie mięśni posturalnych.Leszek Zych/PolitykaWzmocnienie mięśni posturalnych.3. Wzmocnienie mięśni brzucha i poprawa koordynacji ruchowej

Dziecko leży na plecach i przez 10–20 sekund wykonuje nogami „rowerek”.
Powtórzenia: 3

Wzmocnienie mięśni brzucha i poprawa koordynacji ruchowej.Leszek Zych/PolitykaWzmocnienie mięśni brzucha i poprawa koordynacji ruchowej.4. Wzmocnienie mięśni międzyłopatkowych i mięśni rąk

Dziecko siedzi po turecku, unosi nad głowę ręce z taśmą do ćwiczeń i rozciąga ją na boki. Ważne: plecy i głowa mają być wyprostowane.
Powtórzenia: 10

Wzmocnienie mięśni międzyłopatkowych i mięśni rąk.Leszek Zych/PolitykaWzmocnienie mięśni międzyłopatkowych i mięśni rąk.

Rozciąganie mięśni przywodzicieli ud

Dziecko na siedząco łączy ze sobą spody stóp i rękami przyciąga je do siebie na 10–20 sekund, przesuwając po podłodze tak, by nie unosiły się także kolana.
Powtórzenia: 3

Rozciąganie mięśni przywodzicieli ud.Leszek Zych/PolitykaRozciąganie mięśni przywodzicieli ud.

Wzmocnienie mięśni międzyłopatkowych i rozciągnięcie mięśni zginaczy bioder

Dziecko leży na brzuchu, chwyta rękami stopy i próbuje jak najwyżej unieść głowę.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się chronić; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Raz, dwa, trzy, ćwiczysz ty"
Reklama