Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Celebrutal

Recenzja książki: Adam Nergal Darski, "Spowiedź heretyka"

materiały prasowe
Wywiad rzeka z Adamem Nergalem Darskim „Spowiedź heretyka” jest żarliwym atakiem na prasę brukową, portale plotkarskie i te wszystkie media, które zarabiają, publikując prywatne informacje i zdjęcia na jego temat. To zrozumiałe, albowiem autor chce to robić sam.

Dowiadujemy się więc, że jednemu z fotoreporterów „udało się uchwycić Nergala (autor mówi o sobie w trzeciej osobie – wyj. MO) półnago na szpitalnym łóżku. Do dziś czekam, aż te fotki pojawią się w jakimś tabloidzie”. Nie wiadomo jednak, dlaczego na to czeka, skoro fotki takie może sobie obejrzeć w swojej książce, gdzie sam je publikuje.

Z moralnym obrzydzeniem pisze, jak stanowczo odrzucił propozycję jakiegoś koniunkturalnego producenta, aby sfotografować się z chorymi. „Brzydzę się takimi rzeczami” – pisze w książce pod zdjęciami to przedstawiającymi. Wychodzi na to, że wszystkie jego pomysły najpierw zrodziły się w głowach medialnych „gnid z aparatem” i „karaluchów”, jak ich charakteryzuje.

Niewiele więcej może już też napisać ponad to, co prasa kolorowa podała o jego romansie z piosenkarką Dodą, mimo że – w odróżnieniu od „oślizłych płazów” z tabloidów – miał dostęp do ich rozmów w całości i może je przytaczać in extenso. „»Kochanie, nie musisz ze mną siedzieć dwunastu godzin, wystarczy jak będziesz godzinę, ale poświęcisz ten czas dla mnie«. A ona siedziała i szukała w sieci nowych butów na galę”. Zawiedzeni rozmówcy komentują to: „Wypowiadasz się o Dodzie dość ostrożnie”; istotnie, tego, jakie buty w ciągu dwunastu godzin wybrała, już nie podaje.

Niewyjaśnione w książce pozostaje tytułowe słowo „heretyk”, a czytelnik odnosi wrażenie, że jest to ktoś, kto nie może znieść żadnego swojego zdjęcia ani nawet wzmianki o sobie w gazecie, i z tego powodu wypełnia nimi 300-stronicową książkę za 60 zł. „Heretyk” ma jednak do książek stosunek zmienny, bo przecież dawniej to nad nimi właśnie pastwił się na koncertach w USA (zwykle nad Biblią, bo jest w każdym hotelu), a teraz zamienił to na atak na „Super Express”.

Równie niewytłumaczalne w świetle treści książki słowa z jej okładki – „sacrum profanum” – mogą się odnosić do polecanych w niej stron internetowych www.pyszności.pl oraz www.wyslijtort.pl, ale nie mamy pewności. Nie jest wykluczone, że wątpliwości pomoże wyjaśnić pismo „Gala”, które jest patronem medialnym tego ciosu w prasę plotkarską.

Adam Nergal Darski. Spowiedź heretyka. Rozmawiają Piotr Weltrowski i Krzysztof Azarewicz, Wydawnictwo G+J, Warszawa 2012, s. 300

Polityka 47.2012 (2884) z dnia 21.11.2012; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Celebrutal"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną