Wsłuchać się w Innego
Rozmowa z prof. Michałem Głowińskim o tym, czy możliwe jest znalezienie wspólnego języka przez katolika i ateistę, kobietę i mężczyznę, młodego i starego.
Prof.dr. hab. Michał Głowiński -  jeden najwybitniejszych polskich teoretyków literatury, autor prozy wspomnieniowej i esejów. W czasach PRL przez wiele lat analizował nowomowę - oficjalny język władzy.
Leszek Zych/Polityka

Prof.dr. hab. Michał Głowiński - jeden najwybitniejszych polskich teoretyków literatury, autor prozy wspomnieniowej i esejów. W czasach PRL przez wiele lat analizował nowomowę - oficjalny język władzy.

Joanna Cieśla: – Czy każdy człowiek ma szansę porozumieć się z innym?
Michał Głowiński: – Możliwość porozumienia to przyjmowanie, że mimo takich czy innych różnic istnieje jakiś zespół idei, którymi można się wymienić, albo że istnieje wspólny teren, na którym możemy się spotkać. Tak pojęte porozumienie na ogół jest osiągalne – pod warunkiem, że obie strony go chcą i uważają za potrzebne.

Wiek, płeć, pochodzenie regionalne czy etniczne sprawiają, że nasze języki różnią się w sposób naturalny, niezależnie od naszej woli.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną