Język Pana Boga
Rozmowa z ks. prof. Michałem Hellerem, wybitnym fizykiem, kosmologiem, filozofem przyrody, laureatem Nagrody Templetona – o tradycji, języku i wzajemnych relacjach dwu ksiąg: Objawienia i Przyrody
Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog, jest pracownikiem Papieskiej Akademii Teologicznej i Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.
Leszek Zych/Polityka

Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog, jest pracownikiem Papieskiej Akademii Teologicznej i Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Jerzy Baczyński: – Rozmawiając z fizykiem kosmologiem wcześniej czy później zadałbym pytanie, czy wierzy w Boga, czy hipoteza Pana Boga jest mu potrzebna do zrozumienia Wszechświata? W przypadku księdza jest to pytanie retoryczne; znam odpowiedź. Ale jeśli Bóg istnieje, czy On do nas mówi? Mam wrażenie, że kiedyś, w czasach biblijnych i ewangelicznych, mówił często i był słyszany, ale od dawna już milczy.
Michał Heller: – Żeby była rozmowa, potrzeba przynajmniej dwóch osób: tego, który mówi, i tego, który słucha. W przeciwnym razie mamy do czynienia z soliloquium, czyli mówieniem do samego siebie. W dialogu z Panem Bogiem szczególnie jest ważny ten, kto słucha, bo jeżeli nie słucha, to jemu Bóg nic nie powie. Więc może to nie Bóg milczy, tylko my nie słuchamy?

A może zwyczajnie nie rozumiemy języka, jakim do nas mówi? Ksiądz profesor pisze w swoich książkach, że językiem Boga jest, być może, matematyka. Jeśli tak, to mamy małe szanse na zrozumienie. Już chyba łatwiej nauczyć się hebrajskiego.
Przypomina mi się tu piękna historyjka opowiedziana przez bardzo znanego kiedyś kosmologa, fizyka Freda Hoyle’a. Był on również autorem książek typu science fiction; jedna stała się bestsellerem. Nosi tytuł „Ciemna chmura”. Otóż do ziemi zbliża się wielka czarna chmura i okazuje się, że jest ona wysoko zorganizowaną inteligencją.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną