Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Marek Lechki

Film 2010. Nominowany Marek Lechki

Rafał Malko / Agencja Gazeta
Za film „Erratum”. "Kiedyś potrafili tak opowiadać tylko Czesi" - ocenia Lech Kurpiewski.

Marek Lechki (ur. 1975 w Brzegu Dolnym), reżyser, scenarzysta, producent, kompozytor. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jeszcze w okresie studiów zadebiutował 21-minutową etiudą „Astronom”, o małym chłopcu wychowywanym samotnie przez ojca. (Wątek ojca i syna powróci po latach w debiucie pełnometrażowym „Erratum”).

W 2002 r. zrealizował średniometrażowy film „Moje miasto”, jeden z najciekawszych utworów powstałych w ramach projektu TVP „Pokolenie 2000”, wyróżniony na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury oraz nagrodą za scenariusz i licznymi innymi nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Koszalińskich Spotkaniach Filmowych Młodzi i Film. „Erratum” na ostatnim festiwalu gdyńskim dostało nagrodę za debiut oraz nagrodę dziennikarzy. Film pokazywany był już na wielu międzynarodowych festiwalach, ale to jeszcze nie koniec jego zagranicznych podróży.

***

Nominujący o Marku Lechkim:

Wyróżnienie za umiejętność mówienia o sprawach najważniejszych bez zadęcia i jakby mimochodem. Kiedyś potrafili tak opowiadać tylko Czesi. „Erratum” to skromny mały film, a zarazem kawał porządnego kina.
Lech Kurpiewski

Wszystko się autorowi udało w tym delikatnym, osobistym utworze o kryzysie połowy życia, o trudnym odzyskiwaniu kontaktu między najbliższymi osobami, o powrocie do źródeł osobowości.
Tadeusz Lubelski

Gdyby w światowym kinie zorganizowano konkurs na najpiękniejszych 30 ostatnich sekund fabuły, to film Lechkiego miałby szanse na sukces.
Jerzy Płażewski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Kultura; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Marek Lechki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną