Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Żydzi byli naszymi sąsiadami przez wiele setek lat. Teraz powracają do Polski – w sensie symbolicznym i historycznym.
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego tygodnika POLITYKA
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego tygodnika POLITYKA

Zapanowała moda na żydowski folklor, kulturę, obyczaje, na odkrywanie przez współczesnych Polaków zapomnianych rodzinnych korzeni. Coraz więcej jest żydowskich festiwali, wydawnictw, restauracji, rekonstrukcji, pamiątek.

A przede wszystkim właśnie otwiera się na warszawskim Muranowie monumentalne Muzeum Historii Żydów Polskich, które przywraca pamięć o żywym narodzie, współtworzącym polską kulturę i cywilizację. To jest temat okładkowy najnowszego numeru POLITYKI, któremu poświęcamy dwa teksty: reportaż Marcina Kołodziejczyka oraz wywiad z Marianem Turskim, jednym z inicjatorów powstania nowego muzeum, więźniem Auschwitz i naszym redakcyjnym kolegą, który oprowadza po tej placówce i opisuje jej najciekawsze eksponaty. Gorąco zachęcam do tej frapującej wędrówki.

Ponadto w najnowszym numerze: Adam Szostkiewicz opisuje spór w światowym i polskim Kościele katolickim o kwestię małżeństw, rozwodników i homoseksualistów, Malwina Dziedzic opowiada o kolejnej fali wzmożenia smoleńskiego, a Anna Dąbrowska zajęła się partią Janusza Korwin-Mikkego, w której powstały głębokie wewnętrzne podziały, zagrażające jej dalszemu istnieniu.

I coś z innej półki – Mirosław Pęczak zastanawia się, czy istnieje jeszcze coś takiego jak kultura studencka, tak żywa w poprzednich dekadach, a Bartek Chaciński pisze o tym, jak giganci muzyki rockowej, m.in. Bono i Thom Yorke, eksperymentują w świecie cyfrowych gadżetów, umieszczając tam swoje nowe utwory, nie zawsze z sukcesem.

To tylko niektóre tematy z naszej oferty, polecam całe najnowsze wydanie POLITYKI. Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj