Simon Rattle w kolekcji POLITYKI „Wielcy wirtuozi muzyki poważnej”
Niech żyje rytm!
Simon Rattle, jeden z najwybitniejszych dziś dyrygentów, od ośmiu lat szef Filharmoników Berlińskich, w naszej serii dyryguje arcydziełami XX w.
Eugeniusz Helbert/Forum

Choć zajmuje się bardzo różną muzyką – Bacha, klasyków wiedeńskich, romantyków (cenione są zwłaszcza jego interpretacje utworów Mahlera) – szczególnie bliska mu jest ta z XX i XXI w. Simon Rattle to erudyta, który ma za sobą studia nie tylko w dziedzinie muzyki, ale i literatury brytyjskiej. Jednak muzyka zawsze była dla niego główną dziedziną.

Urodzony w Liverpoolu, choć nie pochodzi z rodziny parającej się muzyką, już w szkole uczył się gry na skrzypcach, fortepianie i perkusji. Przy perkusji pewien czas pozostał, ale wcześnie podjął próby dyrygenckie. Jako 19-latek w 1974 r., podczas studiów w londyńskiej Royal Academy of Music, zdobył I nagrodę w konkursie im. Johna Playera. Jeszcze przed dyplomem otrzymał posadę asystenta w Bournemouth Symphony Orchestra, a w 1976 r. odbył pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych z London Schools Symphony Orchestra.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną