Pisarka Elżbieta Cherezińska o historii jako literackim tworzywie
Patriotka środka
O sympatii dla Bolesława Chrobrego i szukaniu energii w naszej smutnej historii - mówi Elżbieta Cherezińska.
Elżbieta Cherezińska
Szalek&Gudbrandsen/Etphotography.eu/Materiały prywatne

Elżbieta Cherezińska

Odnawia pani gatunek powieści historycznej, okrzyknięto panią polskim Georgem R.R. Martinem. A nie porównywano panią z Kraszewskim?
Kinga Dunin napisała w „Gazecie Wyborczej” „Chcecie nowego Kraszewskiego? To macie. Nazywa się Elżbieta Cherezińska”. Zaś Łukasz Modelski („Twój Styl”) zwrócił uwagę, że Cherezińska, jako pierwsza od czasów Kraszewskiego wychwyciła literacki potencjał dynastii Piastowskiej, ale był dla mnie łaskawszy nazywając mnie polską Regine Pernoud. Są różne przepisy na pisanie powieści historycznej, mój brzmi raczej prosto: wycisnąć z faktografii ile się da i tchnąć w bohaterów życie. Strasznie bym chciała, żeby historia dla nas była żywym tworzywem, a my, Polacy, albo przepraszamy, albo płaczemy, albo mówimy „to nie my, to oni”. A dla mnie przeszłość to żywa materia, która fascynuje. To nasze położenie pomiędzy dwoma gigantami nie jest wcale taka złe, są momenty, jak za mojego ulubionego króla, Bolesława Chrobrego, kiedy się rozciągamy, są momenty kiedy jak w czasie II Wojny Światowej musimy się ścisnąć. Książek historycznych nie można pisać na kolanach.

Popularna w PRL – u powieść historyczna dziś niemal zniknęła, teraz tworzy się fantasy. W pani książkach tez znajdziemy smoki, ale te książki są wierne historii tak jak „Gra w kości”, w której konsultowała się pani na każdym kroku z archeologiem, bohaterom wkłada pani w usta słowa Galla Anonima, i w której są też pięknie wplecione oryginale pieśni z czasów Ottona III.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną