Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Kolumb z dystansem

Recenzja książki: Michał Wójcik i Emil Marat, „Made in Poland”

materiały prasowe
Historia opowiedziana ze swadą, dystansem i humorem.

Rozmowę ze Stanisławem Likiernikiem powinni obowiązkowo przeczytać ci, którzy marketingowo wykorzystują legendę Powstania Warszawskiego: pomysłodawcy powstańczej mody, fryzur, gadżetów. I też wszyscy zachwyceni mitem powstańczego zrywu. Likiernik mówi z goryczą: „Nie jest dobre dla zdrowia zabijanie ludzi, gdy ma się dwadzieścia lat. Ale prawda jest również taka, że zabijanie jest niestety bardzo proste”. Sam Likiernik szczerze wątpił, że jego rozmówcy Michał Wójcik i Emil Marat potrafiliby sobie to wszystko wyobrazić. Nie żadne sceny z filmów, tylko ulicę z rozerwanymi ciałami, wokół których krążą jak widma pacjenci szpitala psychiatrycznego na Bonifraterskiej. „W powstaniu zginęła większość moich przyjaciół, po powstaniu mój świat się zawalił, moje miasto przestało istnieć. Nie rozumiem tego zachwytu nad powstaniem” – i to mówi jeden z Kolumbów, żołnierz Kedywu.

To właśnie on (oraz Krzysztof Sobieszczański) posłużył Romanowi Bratnemu do stworzenia postaci Kolumba Stanisława Skiernika. Obaj Kolumbowie wyjechali z Polski, Likiernik mieszka we Francji, a Sobieszczański zginął na morzu przy okazji jakiegoś szmuglu („Nie róbcie z Kolumbów gangsterów” – zastrzega Likiernik). Z Bratnym się przyjaźnił, ale „Kolumbów” nigdy uważnie nie przeczytał i zupełnie nie utożsamia się z bohaterem. Nie zauważył też, że postać Kolumba, tak samo jak on, oburzała się przeciwko przezwisku Machabeusz. To dlatego, że Likiernik nie czuł się Żydem i nie chciał, żeby go tak ktoś określał. Swoją historię opowiada ze swadą, dystansem i humorem – po otrzymaniu Orderu Virtuti Militari pożałował, że nie zobaczy własnego pogrzebu, tak zachęcająco go opisali w biuletynie kawalerów orderu. „Będziecie musieli mi opowiedzieć”.

 

Michał Wójcik i Emil Marat, Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik, Wielka Litera, Warszawa 2014, s. 304

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

 

 

Polityka 31.2014 (2969) z dnia 29.07.2014; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolumb z dystansem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną