Recenzja książki: Pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz, „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”

Smak polski
Zgromadzone w zbiorze fotografie z mniejszych miejscowości obrazują ogromną inwencję Polaków w stwarzaniu pozorów upiększania przestrzeni.
materiały prasowe

Czym jest tytułowe Hawaikum? To egzotyka podwórkowa, naiwna wrażliwość na piękno kierująca się złym smakiem. Bardziej formalna odpowiedź brzmi, że to zbiór wyobrażeń o estetyce Polski B. Zdając sobie sprawę z groteskowego charakteru kultury prowincji, autorzy zebranych tu esejów (m.in. Jan Sowa, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Józef Tischner) proponują nowe spojrzenie na gust odciskający się na polskiej przestrzeni. W chęci upiększania rzeczywistości dostrzegają tęsknotę za egzotyką i tropikami. Nie bez powodu zbiór otwiera znany tekst Józefa Tischnera o melancholii rodzącej się z porażki, która przesądza o zdegradowanym sposobie życia. Melancholia w tym kontekście oznacza także zgodę na zastane warunki, które można tylko regulować w ramach swoich możliwości. Nic więc dziwnego, że w kraju wielkich równin i szarych chmur sposobem na urozmaicenie krajobrazu będzie jaskrawa elewacja budynku, fikuśna gipsowa figurka albo nawet skromna palma.

Pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz, Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna, Czarne, Wołowiec 2015, s. 272

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną