Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Alchemik kultury

Literatura wielowymiarowa.

Straszliwe, nieustanne napięcie jest jedyną rzeczą godną człowieka. Niegodny umysł będzie traktował to jako walkę z wiatrakami. Żałosna jest zgoda na śmiertelność. Żałosne także dopuszczenie, by bogowie nas chłostali, i modlitwy do ich potęgi. Nie są żałosne próby wydarcia im ich nieśmiertelności, właśnie dlatego, że są skazane na niepowodzenie” – pisze Elias Canetti w swym diariuszu z lat 1973–85.

Jego sposobem na nieśmiertelność stała się literatura. „Masa i władza” czy „Auto da fe” są trwałą częścią kultury, a literacka Nagroda Nobla z 1981 r. formalnie potwierdza rangę dzieła Canettiego. Nie to jednak jest istotne dla pisarza, nie chodzi mu o pomniki, tylko o to, by trwać w żywym nurcie kultury i być co jakiś czas naprawdę wysłuchanym („Że też nie można zrobić kogoś, kto by nas wysłuchał!” – wzdycha w notce z 1977 r.).

Diariusz Canettiego to literatura wielowymiarowa. Dominują w nim krótkie, aforystyczne notatki, jak ta: „Wrogowie mogą być bardzo niemili, ale nigdy nie są tak nudni jak zwolennicy”. Pośród tych obserwacji liczne refleksje o literaturze, „rozmowy” z autorami, którzy kształtowali osobowość pisarza, metafizyczne komentarze do wydarzeń. Lektura gęsta, odsłaniająca wielką tajemnicę alchemii kultury: jak erudycja (wszak słynął z niej Canetti) dojrzewa z upływem życia i biegiem historii, przekształcając się w mądrość.
 

Elias Canetti, Tajemne serce zegara, przeł. Maria Przybyłowska, Pogranicze, Sejny 2007, s. 162
 

  

Polityka 36.2007 (2619) z dnia 08.09.2007; Kultura; s. 64
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną