szukaj
Co się dzieje z ciałem po rzuceniu palenia
Zamiast koncentrować się na skutkach palenia, trzeba by więcej mówić o skutkach rzucania – przekonują specjaliści. A skutki te da się odczuć już nawet 20 minut po rozstaniu z nałogiem.
.
Tumblr/Polityka

.

„Kiedy rzucasz palenie, Twoje ciało natychmiast podejmuje proces regeneracji” – przekonują działacze organizacji o wymownej nazwie American Cancer Society. To amerykańskie centrum badań, którego głównym celem jest poszerzanie świadomości i wiedzy na temat powszechności raka. Bo ten – jak tłumaczą na swojej stronie internetowej – to nie jedna, ale sto rozmaitych odmian choroby, zbierającej rokrocznie śmiercionośne żniwo na całym świecie.

Rozstanie z nałogiem nie jest zadaniem prostym, a groźne etykiety na paczkach papierosów niekoniecznie do nich zniechęcają. Specjaliści z American Center Society podsuwają inne rozwiązanie – zamiast koncentrować się na (skądinąd powszechnie znanych) skutkach palenia, skupiają się na konsekwencjach rozstania z używką. Palacze (i niepalacze) najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak szybko ich organizm potrafi się zregenerować.

Skutki odstawienia papierosów są tymczasem natychmiastowe.

– po 20 minutach niepalenia: puls zaczyna wracać do normy.
– po 2 godzinach: tętno i ciśnienie krwi uspokajają się i znajdują na zgodnym z normą poziomie. Nikotyna zaczyna opuszczać nasz organizm (po upływie dwóch dób uwolni się całkowicie). Poprawia się ogólne krążenie krwi.
– od 2 do 12 godzin po rozstaniu z używką pojawiają się pierwsze symptomy odstawienia. Nawet trzy dni później możemy odczuwać bóle głowy i nudności – ale warto się przemęczyć, bo w tym czasie usuwa się z organizmu tlenek węgla.
– po 8 godzinach: poziom tlenu we krwi wraca do normalnego poziomu.
– po upływie 3 dni oskrzela się rozluźniają, zaczynamy swobodniej oddychać.
– po upływie 1–2 tygodni praca płuc się normalizuje, wraca właściwa cyrkulacja powietrza.
– po upływie 9 tygodni płuca pracują już normalnie, zmniejsza się ryzyko infekcji.
– po upływie 1 roku o połowę – w porównaniu z palaczami – zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca.
– po upływie 5 lat – mniejsze ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych, raka szyjki macicy i pęcherza
– po upływie 10 lat – o połowę zmniejsza się również ryzyko raka płuc.
– po upływie 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca dotyczy byłych palaczy już w takim samym stopniu co niepalaczy.

Jest zatem szansa – przekonują badacze – że jeśli rzuci się palenie ok. trzydziestego roku życia, to wkrótce organizm zupełnie zapomni, że kiedykolwiek dostarczano mu nikotynę. 

.
Galina Peshkova/PantherMedia

.

Jak w tym czasie zachowują się poszczególne organy i części ciała? One też zmieniają się niemal natychmiast.

Mózg. Palenie postrzegane jako czynność relaksacyjna sprzyja naturalnie uwalnianiu opioidów (w tym endorfiny). Po rozstaniu z papierosami z pewnością odczujemy niedostatek tych substancji. Trzeba dużo silnej woli, żeby zwalczyć początkowe rozdrażnienie i potrzebę sięgnięcia po papierosa. Po kilku dniach, gdy nikotyna uwolni się z organizmu, mózg przestanie się dopraszać wrażeń związanych z paleniem, skład chemiczny i poziom opioidów wrócą do normy.

Płuca. Regenerują się zaskakująco szybko. I kaszel nie powinien nas dziwić, bo to oznaka, że płuca w sposób naturalny się oczyszczają (naszym naturalnym sprzymierzeńcem są rzęski płucne, które zaczynają wreszcie normalnie pracować). Proces naprawczy może potrwać kilka miesięcy.

Serce. Wraca rytm, normalnieją tętno i ciśnienie krwi, praca serca poprawia się szybko, eliminując ryzyko wystąpienia chorób serca w przyszłości. Rzucenie palenia okazuje się skuteczniejsze w walce z chorobami niż doraźnie przyjmowane leki, np. aspiryna.

Skóra. Tlenek węgla, substancje smoliste, formaldehyd, rtęć, amoniak, ołów, kadm... Działanie tych toksyn łatwo dostrzec na (marszczącej się szybciej niż u niepalaczy) skórze. Tamując naturalny obieg krwi, rozbijają strukturę skóry, kolagen i elastyny. Trudno te zmiany cofnąć – ale po odstawieniu papierosów skóra ponownie jest ukrwiona i właściwie nawilżona. Uważa się, że rozstanie z nałogiem poprawia też sen (dym tytoniowy zaburza naturalny rytm dobowy!). Są więc szanse, że po jakimś czasie znikną sińce pod oczami.

Zęby. Palacza rozpoznać łatwo – po kolorze uzębienia i specyficznym zapachu wydobywającym się z jego ust (jeśli ująć rzecz eufemistycznie). Dym papierosowy w jamie ustnej to zaproszenie dla bakterii. W konsekwencji: większe ryzyko próchnicy. Po odstawieniu papierosów jamie ustnej trzeba pomóc dodatkowo: poprzez intensywną higienę. Warto też wypijać dużo wody.

*

Czytaj także:
– Palimy coraz mniej. Papierosy wychodzą z mody?
– 15 nawyków żywieniowych, które wydłużają życie

W najnowszym numerze POLITYKI

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+