Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Illum, Ara, Google Maps Street View i inne

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Lytro. Ten aparat wykonuje zdjęcia zwykłe, ale też interaktywne i trójwymiarowe. Lytro. Ten aparat wykonuje zdjęcia zwykłe, ale też interaktywne i trójwymiarowe. materiały prasowe
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Ara to modułowy telefon komórkowy, konfigurowany przez właściciela.materiały prasowe Ara to modułowy telefon komórkowy, konfigurowany przez właściciela.

Interaktywne i trójwymiarowe…

Mała kamera Lytro miała premierę w 2011 r. i proponowała użytkownikom rzecz zupełnie niebywałą – możliwość określenia tego, co na fotografii ma być ostre, a co nie, dopiero po jej wykonaniu. W Lytro zainstalowano bardzo sprytnie obmyślaną, obłożoną układem mikrosoczewek matrycę światłoczułą. Jej ulepszona i większa, bo jednocalowa, wersja trafi wkrótce do modelu Illum, który formą, rozmiarami i parametrami technicznymi przypomina cyfrową lustrzankę. Jasny (stałe światło f/2.0) obiektyw wyposażono w ośmiokrotny zoom (30–250 mm), obraz wyświetlany jest na uchylnym ekranie LCD – Illum nie odbiega od średnich stanów wyższych tej klasy sprzętu. Aparat umożliwia jednak nie tylko wykonywanie tradycyjnych fotografii, ale także zdjęć interaktywnych oraz trójwymiarowych, co jest zadziwiające, bo przecież został wyposażony tylko w jeden obiektyw. Kosztujący 1500 dol. Illum budzi zaciekawienie, ale i wątpliwości – bo jak tu rozumnie wykorzystać wszystkie te nowe funkcjonalności. Zapewne w sposób, którego nie da się przewidzieć i który okaże się oczywisty za lat kilka.

Ara w modułach

Przed dwoma tygodniami wspomnieliśmy o niezależnej inicjatywie technologicznej Phonebloks, której celem jest stworzenie modułowego telefonu komórkowego. Rozwiązanie takie pozwala zwalczyć podstawową wadę większości urządzeń elektronicznych polegającą na tym, że starzeją się one tak szybko, jak ich najsłabsze elementy. Okazuje się, że pomysł telefonów z wymiennych klocków przebił się już do głównego nurtu – niemiecki oddział rozwojowy Google ogłosił właśnie wyniki badań nad analogicznym projektem Ara.

Polityka 19.2014 (2957) z dnia 06.05.2014; Nauka; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Illum, Ara, Google Maps Street View i inne"
Reklama