Rośnie w siłę, zwłaszcza w dużych miastach, nowe pokolenie. Dla niego kasa, kariera, posiadanie są przereklamowane. Zamiast tego postulują aktywność i pracę społeczną, kolektywność i ekologiczność oraz naturalność we wszystkich możliwych dziedzinach życia.
Nowa konstytucja albo śmierć – zakrzyknął Zbigniew Ziobro, a w ślad za nim działacze jego partii, której przyszłość jest wielce niepewna.
Dwie różne odpowiedzi uzyskała w Ministerstwie Edukacji Narodowej dyrektorka prywatnej szkoły, która chciała dowiedzieć się, czy będzie musiała korzystać z państwowego elementarza. Na szczęście dla niej wiążąca jest trzecia interpretacja, całkiem inna od dwóch poprzednich.
Do rzecznika praw obywatelskich wpływa ostatnio wiele skarg z zamkniętych zakładów karnych. Osadzeni żalą się na zakaz prania własnej odzieży.
Politycy odchodzący z partii lub z nich wyrzucani nie mają łatwego życia. Aby odnaleźć się ponownie w „branży”, muszą czymś zabłysnąć, zasłużyć się w nowym środowisku, a najłatwiej to zrobić atakując dawnych kolegów. To z kolei odbiera wiarygodność. Ostatnio z tym paradoksem zetknął się Paweł Piskorski.
Dużo pieniędzy i zero przygód. Tak można podsumować dekadę bycia Polski w Unii. Dekadę życia w świecie, w którym spokój i dobrobyt są jedynym celem. To właśnie najbardziej irytuje polskich krytyków Unii – trywialność europejskiego istnienia.
Wkrótce, już po raz trzeci, wyślemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Kogo warto wybrać? Niech za podpowiedź posłuży pierwszy ranking europosłów, w którym posłowie oceniali się nawzajem.
Rozmowa z prof. Iwoną Jakubowską-Branicką, socjolog, o tym, dlaczego Polakom tak trudno się porozumieć po 25 latach budowania demokracji.
W statystyce udzielanych pożyczek te komunijne to zaledwie lekkie drgnięcie. W budżetach pożyczających to prawdziwe trzęsienie ziemi.
Kiedy już zmęczeni wracali do domu, od świętego Ojca Świętego, pojawiła się taka smutna myśl, że to po raz ostatni Polska wzięła Watykan.
Jacek Rostowski długo walczył o przywrócenie ministrowi finansów rangi, jaką miał ten urząd za czasów Leszka Balcerowicza czy Grzegorza Kołodki. Mateusz Szczurek, jego następca, sam wycofuje się do drugiego szeregu. Nie chce władzy, czy mu ją odebrano?
Marketing to coraz częściej sztuka łowienia klienta na haczyk. Haczyki ukryte są w umowach, regulaminach, instrukcjach, gwarancjach. Chodzi o to, by klient łatwo się nadział, a potem za bardzo nie szarpał.
Referendum jako najlepszy sposób na przecięcie ukraińskiego węzła; interwencja NATO, gdyby armia rosyjska weszła na Ukrainę; poparcie sankcji wobec Rosji, nawet gdyby odwet był bolesny dla Polski, ale i uznanie dla Putina jako wyraziciela interesów Rosjan – tak Polacy w sondażu POLITYKI patrzą na wschodni kryzys.
Prezydent Obama wraca do wielkiej strategii i chce jednocześnie powstrzymać agresywne zakusy Rosji i Chin. A powinien zacząć od Ameryki.
Koreańczycy z Południa są przeciążeni, ciągle spóźnieni, ale za wszelką cenę prą do przodu. Tak jak załoga promu „Sewol”, którego katastrofa stała się symbolem narodowych problemów.
Kraków – najbardziej miejskie z polskich miast. Druga po Warszawie pod względem wielkości metropolia Polski. Czy jest jednak Kraków metropolią europejską?
To miasto raczej wobec obcych nieufne, a krakusem można zostać dopiero w piątym pokoleniu – i to jeśli urodziło się w miejscu, gdzie słychać hejnał z wieży mariackiej. Taka jest obiegowa opinia.
Kraków to, jak wiadomo, ostoja tradycji. Także architektonicznej.
Cóż tam panie w polityce? Majchrowski trzyma się mocno.
KRK Anno Domini 2014 to miasto pełne imprez realizowanych na bogato. Choć podobno wszyscy już stąd wyjechali.
Chyba nie ma dziś w Polsce miasta tak kościelnego jak Kraków.
Tak już jest w tym mieście, że człowiek rodzi się albo z Cracovią, albo z Wisłą w sercu.
Kraków ma wszystkie atuty, by stać się europejską metropolią. Historia, zabytki, kultura, wiedza i wizerunek to fundamenty, na których miasto może budować swoją przyszłość.
Prezentujemy Państwu nominacje – wraz z opiniami jurorów – do Nagród Historycznych POLITYKI za książki wydane w 2013 r. Wyłonienie laureatów i uroczyste rozdanie Nagród nastąpi 13 maja o godz. 16.40.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Jaki brzmiała paleolityczna piszczałka kościana, co grano w antycznych teatrach i na ile w dzisiejszej muzyce zachowały się ślady muzyki sprzed tysięcy lat – na te pytania szukają odpowiedzi archeomuzykolodzy.
Rozmowa z prof. Izabellą Dunin-Kwintą o tym, czy ma sens reintrodukcja fok i morświnów w polskiej części Bałtyku.
Czarno-białe powstanie nabiera współczesnych barw. Wydaje się jeszcze bardziej tragiczne.
Nuda zagrana w filmie Pfistera doskonale.
Filmowi nie pomaga zachowawcza, naiwnie melodramatyczna konwencja.
Nowe otwarcie, po dwóch latach walki o środki i siedzibę, prowokowało do spojrzenia w lustro i odpowiedzi na pytanie, o co tak naprawdę TR Warszawa i jego dyrektor walczyli.
Reaktywacja serialu sensacyjnego, który w poprzedniej dekadzie (emitowany był w ośmiu seriach, w latach 2001–10) wstrząsnął telewizją.
Zadziwiającą umiejętnością Queneau jest to, że ogromne rusztowanie teoretyczne zupełnie nie utrudnia lektury, nie odbiera przyjemności.
To opowieść o ludziach przetrąconych. Dobrze, że Glass dostrzegł ten rys w swoich bohaterach.
W zachwytach nad tą płytą, jakie się posypią, przesady bym się nie doszukiwał.
Wystarczy chwila, by uzmysłowić sobie, że niemal cała sztuka opierała się i opiera na ego artysty.
Oryginalna gra łamigłówkowa, każąca szukać ukrytych związków między obrazami, co samo w sobie jest zajmujące.
Solidna propozycja dla amatorów niespiesznych turówek z klasycznym sztafażem w postaci elfów, rycerzy, wróżek i orków.
Inspirowany prozą H.P. Lovecrafta interaktywne wideo, w którym przemierzamy bezcielesną świadomością wymarły świat, noszący jednak rzadkie ślady minionej bytności żywych istot.
Agnieszka Holland wyreżyserowała nową, odcinkową wersję „Dziecka Rosemary”. Tym samym słynny film Romana Polańskiego dołączy do innych głośnych obrazów poddanych serializacji – przeniesionych z dużego na mały ekran.
Klip, dziecko muzycznego wideo i spotu reklamowego, rządzi dziś światem mediów. A na festiwal Planete+ Doc przyjedzie do Warszawy ojciec chrzestny zjawiska Michel Gondry.
Rocznica wybuchu powstania styczniowego była sprawą narodową, zniesienie pańszczyzny potraktowaliśmy milczeniem, choć w marcu minęło 150 lat od zakończenia niewolnictwa w Polsce. A to powinno być najważniejsze święto dla społeczeństwa w swej masie wywodzącego się z chłopstwa.
Bywa, że w sprawozdaniach z premier ważniejsze od tego, kto przybył, jest ustalenie, kto wyszedł w trakcie przedstawienia i co chciał w ten sposób zademonstrować.
Wybór Donatana na polskiego reprezentanta w konkursie Eurowizji to symbol powrotu hip-hopu do łask mediów. Lecz pozycja gatunku jest taka, że już tego medialnego wsparcia nie potrzebuje.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Budowane w Dolinie Krzemowej kwatery główne informatycznych potentatów – Facebooka, Google i Apple – będą czymś więcej niż najbardziej futurystycznymi i rewolucyjnymi biurowcami świata. To fortece w wojnie o wizerunek.
Ponad 40 lat temu Werner Freund postanowił się zwilczyć. Żył, spał i wył z wilkami, przy okazji poznając ich zwyczaje. W niemieckim Merzig stworzył im rezerwat.
Trzeba powiedzieć, że kanonizacja Jana Pawła II była wielkim osiągnięciem Polski i Polaków, zresztą jako Polska i Polacy na tę kanonizację zasłużyliśmy i nam się ona należała.
Na placu Zbawiciela w Warszawie miasto kolejny raz wyremontowało spaloną tęczę.
Tunezja uchodzi za jedyny kraj, w którym rewolucyjny zryw arabskiej wiosny przyniósł jakieś zmiany. Niektórzy Tunezyjczycy mówią, że założyli polskie buty. Dokąd w nich dojdą?