Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Pora rapu

Hip-hop wraca do łask

Donatan i Cleo (w środku) – nasza reprezentacja na konkurs piosenki Eurowizji w 20 lat po pierwszym starcie Edyty Górniak. Donatan i Cleo (w środku) – nasza reprezentacja na konkurs piosenki Eurowizji w 20 lat po pierwszym starcie Edyty Górniak. Tomasz Urbanek/DDTVN / EAST NEWS
Wybór Donatana na polskiego reprezentanta w konkursie Eurowizji to symbol powrotu hip-hopu do łask mediów. Lecz pozycja gatunku jest taka, że już tego medialnego wsparcia nie potrzebuje.
Raper Pezet jest pierwszym polskim artystą, który zgromadził na Facebooku ponad milion osób.Piotr Jakubowski/materiały prasowe Raper Pezet jest pierwszym polskim artystą, który zgromadził na Facebooku ponad milion osób.

Utwór „My Słowianie” autorstwa Donatana – hiphopowego producenta z Krakowa – i wokalistki Cleo stał się największym hitem przełomu 2013 i 2014 r. W serwisie YouTube osiągnął imponujący wynik ponad 40 mln wyświetleń. Sukces przeboju zainspirował decydentów z Telewizji Polskiej do zaproszenia jego twórców, by reprezentowali Polskę w konkursie Eurowizji. Polskim artystom od lat nie udało się osiągnąć choćby przyzwoitego wyniku na tej imprezie. Wybór Donatana i Cleo jest próbą przełamania tego trendu.

Równocześnie medialnej ofensywie Donatana, któremu popularność przyniosła płyta „Równonoc”, łącząca rap i słowiański folklor, towarzyszy coraz głośniejszy głos szyderstwa ze strony jego macierzystego hiphopowego środowiska. Zarzuca mu się, że w wykalkulowany sposób brnie w wyeksploatowany wątek słowiańskości albo że promuje kontrowersyjną celebrytkę Luxurię Astaroth (która pojawia się w kolejnych klipach Donatana). Warszawski raper Sokół, który wystąpił gościnnie na „Równonocy”, odmówił przyjęcia Diamentowej Płyty za udział w tym projekcie, sugerując, że został on wydany w wersji wielopłytowej tylko po to, by sztucznie zwiększać statystyki sprzedaży (ZPAV traktuje zakup dwupłytowego wydawnictwa jak nabycie dwóch płyt), i życząc Donatanowi „prawdziwego sukcesu”.

Diamentową Płytę wręcza się za 150 tys. sprzedanych egzemplarzy albumu. A w tych czasach sukces w muzyce to już Złota Płyta, czyli 15 tys. To ilustruje, jak bardzo umocniła się w ostatnich latach pozycja polskiego hip-hopu. Pokazał to również kasowy sukces filmu „Jesteś Bogiem”, opowiadającego historię zespołu Paktofonika.

Polityka 19.2014 (2957) z dnia 06.05.2014; Kultura; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Pora rapu"
Reklama