Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Tortury z seksu

Recenzja filmu: „Casanova po przejściach”, reż. John Turturro

Aktor po przejściach, czyli Woody Allen. Aktor po przejściach, czyli Woody Allen. Kino Świat / materiały prasowe
Filmowi nie pomaga zachowawcza, naiwnie melodramatyczna konwencja.

Seks po pięćdziesiątce – wiadomo, wdzięcznym polem do popisu nie jest. Zwłaszcza w Hollywood. Najeżony licznymi trudnościami temat wymaga niemałej empatii, sporego dystansu w połączeniu ze specyficznym poczuciem humoru. Woody Allen udowodnił wielokrotnie, że ma to w jednym palcu. Umiejętności Johna Turturro są nieporównywalne. Efektem zaskakującego spotkania artystów jest komedia „Casanova po przejściach”. Allen zręcznie powtarza postać pechowca. Gra plajtującego właściciela nowojorskiego antykwariatu, który odkrywa uroki bycia alfonsem. Turturro, reżyser i aktor w jednym, w roli jego wspólnika po krótkim wahaniu wymienia nudną profesję sprzedawcy kwiatów na atrakcyjną, dobrze płatną posadę męskiej prostytutki. Do tego należy dorzucić jeszcze powab gwiazd w wieku średnim – m.in. Sharon Stone, Sofii Vergary, a także zupełnie pozbawionej seksapilu Vanessy Paradis – jako ich wdzięcznych klientek.

Filmowi nie pomaga zachowawcza, naiwnie melodramatyczna konwencja. Satyryczne spojrzenie na ortodoksyjne środowisko amerykańskich Żydów, zamiast dodawać pikanterii, wydaje się największym nieporozumieniem. Nawet szmoncesy nie śmieszą.

 

Casanova po przejściach, reż. John Turturro, prod. USA, 98 min

Polityka 19.2014 (2957) z dnia 06.05.2014; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Tortury z seksu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Biznesmeni w koloratkach. Obracają setkami milionów i tysiącami hektarów

Tadeusz Rydzyk, czołowy przedsiębiorca kościelny III RP, ma wśród księży i zakonników wielu naśladowców. Budując lokalne imperia ku chwale Pana Boga i Kościoła, sami się bogacą.

Zbigniew Borek
26.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną