Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Andrzej Muszyński

Literatura. Nominowani: Andrzej Muszyński

Andrzej Muszyński Andrzej Muszyński Leszek Zych / Polityka
Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco.
materiały prasowe

Prawnik z wykształcenia, pisarz z wyboru. Pochodzi z Krzykawy, urodził się w 1984 r. Nominacje do Paszportu POLITYKI przyniosła mu opublikowana przez Wydawnictwo Literackie książka „Podkrzywdzie”. „Za stworzenie bujnego świata na skraju realności i onirycznej baśni. A także idealnie do niego dostosowanego, równie oszalałego i intensywnego gąszczu literackiego języka” – uzasadniała Zofia Król.

Andrzej Muszyński był pierwszym stypendystą Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie 2012 r. na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się jego debiutancki zbiór reportaży „Południe” – nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (2013 r.), oraz prozatorska „Miedza” (2013 r.) – nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku oprócz nominowanego „Podkrzywdzia” wyszła też jego książka reportażowa o Birmie „Cyklon” – nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. Muszyński był też laureatem innych nagród: Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im. Andrzeja Zawady, ufundowanej przez Miasto Gdynia na eksplorację północnej Birmy. Jego teksty w tłumaczeniu na język birmański ukazywały się w największych birmańskich dziennikach, m.in. „Myanmar Times”, oraz w języku angielskim w miesięczniku „Irrawaddy” wydawanym w Azji Południowo-Wschodniej. Był też stypendystą ministra kultury oraz miasta Krakowa. Ostatnio debiutował jako poeta na łamach „Akcentu” i „Toposu”.

„Całkiem odpowiedzialnie można go nazwać odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki. – W swoim tegorocznym debiucie powieściowym »Podkrzywdzie« kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań »Miedza« (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco”.

Muszyński mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie prowadzi gospodarstwo. Jest też kolekcjonerem antykwarycznych publikacji i staroci związanych z najbliższą okolicą. To miłośnik Tatr oraz space art, sztuki wizualizacji kosmosu, o której pisał w „Triadzie”, e-booku wydanym przez CCPress (2015 r.).

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), dr hab. Bernadetta Darska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, bernadettadarska.blogspot.com), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), dr Grzegorz Jankowicz („Tygodnik Powszechny”), Piotr Kofta („Dziennik. Gazeta Prawna”), dr Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), dr Anna Marchewka (Uniwersytet Jagielloński), Michał Nogaś (Polskie Radio Trójka), dr hab. Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Kicińska, Grzegorz Kwiatkowski, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Maciej Płaza, Dominika Słowik, Wit Szostak, Michał Radomił Wiśniewski, Filip Zawada.

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Paszporty Polityki 2015; s. ${issuePage}
Oryginalny tytuł tekstu: "Andrzej Muszyński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną