Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

Z homilii Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonej podczas wizyty w Zakopanem: „Można powiedzieć, nawiązując do przełomowych słów Jana Pawła II z 1979 r., że Duch powinien znów zstąpić i odnowić tę ziemię. Ta potrzeba Polski, w której będziemy razem jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu, jest dzisiaj naprawdę dominująca”.

Co możemy zrobić w życiu codziennym, by utrwalić przesłanie św. Jana Pawła II? Rozsądna odpowiedź śpiewaka operowego Plácida Dominga udzielona tygodnikowi „Do Rzeczy”: „Żyć w pokoju, zwrócić uwagę na innych, pomóc dzieciom rozwinąć ich talenty”.

Lech Wałęsa ogłosił, iż wraca do Solidarności, by wypowiedzieć wojnę kapitalizmowi, który przestał mu się podobać. Po paru dniach Wałęsa podał bardziej konkretną informację – mianowicie, że do Solidarności się nie wybiera.

Przed siedzibą banku BPH przy ul. Towarowej w Warszawie znajduje się znak zakazu wjazdu z dołączoną poniżej tabliczką „Nie dotyczy Rady Nadzorczej i Zarządu Banku”. Grzegorz Sroczyński komentuje w „Dużym Formacie”: „Dzieci idące do pobliskiej szkoły nauczą się pierwszorzędnie, że bycie elitą to stawianie zakazów dla innych”.

Jacek Santorski, psycholog biznesu, na pytanie „Rzeczpospolitej”, czy można dziś coś zbudować w sensie politycznym na niechęci do bogatych: „Powiedziałbym, że dużo większa jest atrakcyjność populizmu paranoicznego. Wydaje mi się, że lepiej i łatwiej wymyślać nowe spiski”.

Stanisław Rosiek, historyk literatury, prezes wydawnictwa słowo/obraz/terytoria, w świątecznej „Gazecie Wyborczej” zaprzecza głoszonej ostatnio opinii, iż humanistyka umiera: „Na świecie – być może.

Polityka 18.2014 (2956) z dnia 27.04.2014; Polityka i obyczaje; s. 130
Reklama