Maj, posiadacze 700 tys. dacz i rezydencji, holendrów i bacówek zakupili właśnie piwo w zgrzewkach, karkówkę na tackach oraz nasiona malwy ogrodowej (bardzo obecnie modna). I ruszyli z miast w celu – jak to nazywają badacze społeczni – kontrurbanizacji terenów wiejskich.
Wydaje się, że pokojowe posłanie polskich sześciolatków do szkół jest niewykonalne. Niedawno rodzice hurmem ruszyli do poradni psychologiczno-pedagogicznych po zaświadczenia, że ich dzieci nie są do nauki gotowe. Teraz wielu odwołuje się od tych orzeczeń.
1 Maja ze Święta Pracy przekształcił się w kolejny dzień bez pracy. Nie ma siły politycznej, która chciałaby znieść to święto, ale nie ma też formacji, która tchnęłaby w ten dzień nowe życie. 1 Maja pozostaje świętem zabytkowej lewicy jako znak dawnego buntu.
Bohaterem tygodnia stał się spot telewizyjny przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Z żelaznego grafiku wydarzeń majowych w tym roku wypadła Pierwsza Komunia Święta. Przynajmniej w części diecezji, bo zmieniły się zasady przystępowania do tego sakramentu.
Brat, żona, kuzynki i mąż jednej z nich. Do tego sznur kolegów. Rodzina i współpracownicy posła PiS Jacka Sasina dostają posady w urzędach państwowych i samorządach. To się chyba nazywa układ.
O Magdzie było głośno. Tabloidy pisały: zagłodzone dziecko. O Przemusiu było cicho. Wyznawcy Bożego Człowieka z Nowego Sącza uważają, że Pan Jezus oboje szczególnie ukochał.
Dziś weganizm coraz częściej traktowany jest jako normalny wybór świadomych i wrażliwych ludzi, a nie jakieś szamaństwo.
Pracujący na umowach śmieciowych to polski proletariat XXI w. Premier obiecuje im nadchodzącą jutrzenkę wolności. 2014 r. ma być początkiem końca takich umów śmieciowych. Czy to możliwe?
Poczta Polska bezprawnie przejmuje nasze przesyłki – alarmuje prokuratora generalnego Polska Grupa Pocztowa. Wojna pocztowców o prawo do obsługi sądów i prokuratur toczy się według scenariusza Alfreda Hitchcocka: zaczęło się od trzęsienia ziemi, a teraz napięcie rośnie.
Piłkarskie mistrzostwa świata mają pokazać światu nową, wspaniałą Brazylię. Tymczasem wszystko, co się dzieje wokół tej imprezy, przypomina obraz jak z krzywego zwierciadła.
Prezydent Rosji jest religijny taktycznie. Uznał, że jeśli nie może odbudować imperium z Leninem i Marksem, to spróbuje z Bogiem.
Włosi spędzili święta, debatując nad przypadkową zamianą zarodków przed in vitro w jednym ze szpitali. Dylemat brzmi: co jest ważniejsze, pępowina czy DNA?
To paryskie miejsce pochówku od początku tonie w niejasnościach z powodu – nazwijmy to tak – polityki pochówkowej rządzących.
Polski złoty zrodził się w bólach 90 lat temu. Niewiele brakowało, by nasza waluta nazywała się inaczej.
Akcja najnowszego filmu Wesa Andersona „Grand Budapest Hotel” toczy się w państwie o nazwie bardzo swojskiej: w Republice Zubrowki. Zubrowka dołączyła w ten sposób do bardzo bogatej listy wymyślonych krajów, które zachodnia kultura od dawna lokuje w zaściankowej i zabłoconej części Europy.
Na 10-lecie naszego członkostwa w Unii premier wybrał (i dość fałszywie odśpiewał) piosenkę Beatlesów „Hey Jude”. W internecie, jakżeby inaczej, od razu odbył się konkurs, czy któraś z piosenek grupy może lepiej pasowałaby do okoliczności. Szybko na prowadzenie wyszedł utwór „Z małą pomocą moich przyjaciół”.
Inżynieria genetyczna rewolucjonizuje rolnictwo i przemysł spożywczy. Lista udoskonalonych organizmów wciąż się wydłuża.
Badacze z ośrodka NASA, kontrolującego misję teleskopu Keplera, znaleźli tzw. drugą Ziemię. Bardzo odległa i jeszcze niewiele o niej wiadomo, ale... jest!
W tej dziedzinie Polacy mocno kontrastują z innymi nacjami w Europie: kochamy się monotonnie, rzadko i krótko. Przez pruderię czy raczej z powodu słabej kondycji?
Moda na piękny przydomowy ogród czy choćby ukwiecony balkon nie mija. Zmieniają się tylko upodobania w kwestiach aranżacji zielonej przestrzeni, doboru roślin czy ogrodowych gadżetów.
Mimo nagromadzenia przemocy i okrucieństwa w tym dramacie zemsty dominuje zgoła odmienna, wyciszona, wręcz metafizyczna refleksja, kierująca uwagę na sprawy natury ogólniejszej.
Spektakl sprawia wrażenie zrobionego w kilka dni.
To niezwykłe uczucie: oglądać film o człowieku, który wygrał z okrutną historią i który zarazem jest bliskim kolegą z redakcji, niezmiennie imponującym wigorem i radością życia.
Akcja nowego ośmioodcinkowego serialu komediowego stacji HBO toczy się w Dolinie Krzemowej.
Projekt artystyczny – ten termin chyba najlepiej charakteryzuje prace realizowane przez Katarzynę Kozyrę, laureatkę Paszportu POLITYKI z 1997 r.
Zostajemy dopuszczeni do jej intymnego, prywatnego świata, w którym nie ma podziału na sprawy istotne i błahe.
Trudno ten zbiór traktować jako wnikliwy opis reportersko-podróżniczy. I może właśnie największą jego zaletą jest to, że znajdziemy tu Węgry Krzysztofa Vargi.
Rzecz powstała w latach 70., więc czyta się to jak rejestr tamtych czasów, zresztą idealnie przystający też do współczesności.
Stylistyczna mieszanka jazzu, bluesa, swingu i popu, jak na podróż życia przystało.
Sam Dio byłby zadowolony z tych 14 soczystych metalowych kawałków.
To już ósma płyta warszawskiego zespołu, od początku wiernego prostemu, surowemu rock’n’rollowi z lirycznymi tekstami o niełatwym życiu.
Piosenki wyjątkowo introwertyczne i osobiste, melancholia odniesień do dzieciństwa i gorycz błędów młodości.
Zamilkł wielki polski poeta i dramaturg. Miał 93 lata.
Zagraniczny sukces „Idy” pokazał – przez kontrast – ile na co dzień znaczy polska kinematografia. W ciągu ostatnich 10 lat do szerszego obiegu kinowego przebiło się tylko kilka naszych tytułów.
Malanowska narzeka, że nie zarabia. Witkowski chwali się, że zarabia krocie. Kuczok pozuje, a Masłowska śpiewa i tańczy. W tym sezonie zamiast o literaturze rozmawia się o lansie.
Wielkość sławy Aznavoura, człowieka skądinąd postury niewielkiej (160 cm), swego czasu przesłoniła Polakom obraz różnorodności francuskiej sceny muzycznej. Artysta zmarł w wieku 94 lat.
Stanley Kubrick, genialny reżyser, wciąż fascynuje. Dowodzi tego krążąca od 10 lat po świecie niezwykła wystawa, którą obejrzało już prawie milion osób. W maju trafi do Krakowa.
Kim jest hejter i czym różni się od „nienawistnika”?
Zdalnie sterowane stoły, kanapy uruchamiające muzykę, lustro, które przypomina o umyciu zębów, czy taboret z sensorami to niektóre eksponaty Tygodnia Designu w Mediolanie. Nieźle wypadli polscy projektanci.
Siódmy, reżyserowany przez J.J. Abramsa, film – „Przebudzenie mocy” – zapowiadany jest na grudzień 2015 r.
Gdy krajowy futbol się pruje, można się podszyć – pod piłkarza, trenera, komentatora. W serwisach społecznościowych mnożą się ich fałszywe profile. Ale czy mogą być śmieszniejsze od oryginałów?
Zdaniem biskupów niektórzy wierni, niestety, nie zachowują się tak, jak powinni.
Wiosną 2004 r., gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, fotograf Pokrycki robił portrety ludziom z Honiatyna na Lubelszczyźnie i pytał, jak wyobrażają sobie swoją wieś za 10 lat. Wiosną 2014 r. wrócił portretować.