Podróbka
Robert Kuśmirowski, Wystawa jesienna, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, do 31.12.
W ciekawy sposób obeszła bielska galeria 50 rocznicę swego powstania. Otóż powrotem do jej początków zajął się Wielki Mistyfikator polskiej sztuki Robert Kuśmirowski. I odtworzył we wnętrzu typową galerię sprzed pół wieku, z barkiem kawowym, specyficznym oświetleniem, stelażami oraz nieśmiertelnymi wówczas doniczkami z paprotkami i fikusami. A między nimi zawisły obrazy – po części autentyczne, sprzed półwiecza, po części – podróbki będące elementem perfekcyjnej gry artysty z historią.
Twórcze panoptikum
Brzuch Atlasa, Atlas Sztuki, czynna do 23.12.
Osobliwą wystawę przygotował guru polskiej awangardy Józef Robakowski. Otóż zebrał on prace, które zalicza do przejawów sztuki nieobliczalnej (ekscentrycznej, magicznej, perwersyjnej, dziwacznej, wynaturzonej, absurdalnej, złowieszczej itd. – tych przymiotników jest dużo więcej). Nadto ekspozycję zwiedza się w nietypowy sposób – w całkowitych ciemnościach, przyświecając sobie jeno małą latarką. Sztuka z mroków umysłu i z galeryjnych trzewi.
Mam talent
Katarzyna Kozyra, Casting, Galeria Zachęta, Warszawa, do 13.02.
To jakby dwa przedsięwzięcia artystyczne w jednym. A więc po pierwsze, wybiórcza retrospektywa dorobku artystki, ograniczająca się do prac z bezpośrednim udziałem Kozyry. Po drugie, prowadzony równolegle casting na główną rolę w filmie o Kozyrze, reżyserowanym przez... Kozyrę. Kto zagra Kozyrę, zadecyduje Kozyra. A jak ją zagrać? To właśnie podpatrzeć można w wystawionych w galerii pracach. Szykuje się niezła zabawa.