Archiwum Polityki

Czysty prąd po rozsądnej cenie

Najważniejszym wydarzeniem dla PGE w 2010 r. była konsolidacja naszej Grupy. Skutecznie przeprowadziliśmy skomplikowany proces połączenia dziesiątek spółek w cztery koncerny odpowiadające za poszczególne linie biznesowe. Co ważne, odbyło się to bez konfliktów społecznych. Dzięki temu obecna struktura PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest prosta, przejrzysta i pozwala na skuteczne zarządzanie. Warto podkreślić, że konsolidacja Grupy PGE to największe skutecznie przeprowadzone przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

Dzięki umowie z Ministerstwem Skarbu Państwa na zakup pakietu kontrolnego akcji Energa SA wzmocnimy pozycję PGE. Niestety, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mimo braku przesłanek, zablokowała tę transakcję. Korzystając z obowiązującego prawa odwołaliśmy się od tej decyzji. Czekamy na werdykt Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wierzę w siłę naszych argumentów. Wierzę, że dzięki tej transakcji PGE wzmocni się i będzie w stanie konkurować z liderami rynku energetycznego Unii Europejskiej. Niezależnie od kierunku rozstrzygnięć europejski rynek energii rodzi się na naszych oczach. Polskie firmy muszą znaleźć na nim swoje miejsce.

Inną ważną kwestią jest rozwój energetyki jądrowej. Zdarzenia w japońskiej Fukuszimie obudziły demony z przeszłości. Ale nie ma dzisiaj wątpliwości, że zawiedli ludzie, a nie urządzenia. Dodam, że polska elektrownia będzie budowana w technologii całkowicie bezpiecznej, odpornej na nieplanowane zdarzenia i błędy ludzi, a nawet na ryzyko wystąpienia w Polsce trzęsienia ziemi lub tsunami. Naszym celem jest zbudowanie elektrowni jądrowej dającej „czysty prąd” po rozsądnej cenie. Bo każdy z nas zauważa problem prądu tylko wówczas, gdy go brakuje. A Polska Grupa Energetyczna jest gwarantem, że nie będzie „planowanych przerw w dostawach”.

Jarosław Zadroga

prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Polityka 20.2011 (2807) z dnia 10.05.2011; Lista 500; s. 19
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną