Premier Tusk wypowiedział bitwę plemieniu kibiców. A ci wyzwanie przyjęli i nie jest oczywiste, kto będzie górą.
Tego samego dnia w stolicy miały miejsce dwa wydarzenia i ta jedność miejsca i czasu przydała im znaczenia symbolicznego.
Schamienie, wulgaryzacja, brutalizacja, zachwaszczanie – te słowa bardzo często przewijały się w debatach Kongresu Języka Polskiego. Nawet najwięksi puryści językowi nie mieli jednak wątpliwości, że dzisiejsza polszczyzna składa się z wielu odmian i wyznaczenie jednej wspólnej normy staje się coraz trudniejsze.
Gdzie znajdziemy epicentrum dzisiejszych zmian w języku? Tam, dokąd przeniosło się życie towarzyskie – w serwisach społecznościowych.
Każdy polityczny sezon ma swój słownik, a używane pojęcia i frazy oddają atmosferę w kraju, stan umysłów, linie podziału.
Mimo aktu beatyfikacji warto podtrzymać słabnącą dyskusję o spuściźnie Jana Pawła II. Jedno z najciekawszych pytań dotyczy stosunku papieża do kapitalizmu. Był liberałem, socjaldemokratą czy może alterglobalistą?
Prywatny właściciel lasu w Polsce ma go średnio hektar. Jak wygląda taki las? Bywa, że to dwukilometrowy pas o szerokości ludzkiej stopy.
Gospodarka internetowa jest już w Polsce ważniejszym sektorem życia ekonomicznego niż górnictwo. Jej wartość będzie rosła dwukrotnie szybciej niż reszta gospodarki. Niestety, polscy przedsiębiorcy i politycy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tego zjawiska.
Chińczycy chcą przejmować nasze firmy, budować autostrady i szybkie koleje, a nawet pożyczać pieniądze na te inwestycje. Do tej pory z wielkich planów polsko-chińskiej współpracy zostawało niewiele. Czy teraz będzie inaczej?
Tym razem Pięćsetka oderwała się od peletonu. Największe przedsiębiorstwa w 2010 r. zwiększały przychody szybciej niż reszta gospodarki. Zgodnie z prawem cyklistów, wedle którego rower nie może stać w miejscu: albo pedałujesz i jedziesz do przodu, albo spadasz.
Rozmowa z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką PKPP Lewiatan, członkinią Rady Gospodarczej przy premierze
Koniec Osamy ibn Ladena pokazał nową taktykę Ameryki w walce z terroryzmem: targeted killings, czyli celowane zabójstwa. Zgładzenie szefa Al-Kaidy pomoże Barackowi Obamie w wyścigu o reelekcję, ale komplikuje wojnę w Afganistanie.
Czy arabska rewolta dotrze do Algierii? Sąsiednią Tunezją rewolucja wstrząsnęła po samospaleniu zrozpaczonego sprzedawcy warzyw. W Algierii zaprotestowało tak już kilkadziesiąt osób. I co? I nic.
Szwedzi chcą posprzątać Neapol i kupować śmieci z innych europejskich miast.
Marszałek Piłsudski chciał jak najszybciej rozliczyć skutki przewrotu majowego i zadośćuczynić jego ofiarom. Niecałkiem się to powiodło.
Nagrody Historyczne Polityki 2012 - przedstawiamy laureatów.
Liczbę neopogan w Polsce ocenia się na od dwóch do dziesięciu tysięcy. Niektórzy wracają do wiary w Świętowita, a inni na przykład chcą naśladować czarodzieja Merlina.
Ciągłe zaciskanie zębów może prowadzić do bólów kręgosłupa, głowy, a nawet nóg. Za to w niczym nie pomoże.
Jak co roku zapraszamy młodych naukowców do konkursu o stypendium-nagrodę POLITYKI. Po 10 latach podnosimy jej wysokość oraz – jak wierzymy – prestiż.
Obyśmy tylko mieli więcej takich debiutów!
Ambitny debiut fabularny małżeństwa Nikolaya i Yeleny Renardów rozgrywa się w zupełnej ciszy.
Twórcy zmarnowali szansę zrobienia przyzwoitego filmu.
Opowieść o Parsifalu, niewinnym prostaczku, który ocala Graala.
Finalny obraz barierek sprzed Pałacu Prezydenckiego trąci banałem.
Po lekturze nowej powieści wrocławskiego pisarza przyszłość lwowskiego cyklu jawi mi się w jaśniejszych barwach.
Doctorow przygląda się swoim bohaterom z wyrozumiałością. Przedstawia ich raczej jako dziwaków niż szaleńców.
Dopieszczona stylistycznie proza Matara to lektura duszna i porywająca zarazem.
Dudziński swobodnie i bez kompleksów pożytkuje swą szaloną wyobraźnię wszędzie: od malarstwa po ilustrację książkową.
Wśród gwiazd festiwalu – czeska wokalistka i skrzypaczka Iva Bittová i szkocka perkusistka Evelyn Glennie.
Stawiam ten album na półce obok Pustek.
Repertuar lipcowego koncertu grupy w Poznaniu będzie jeszcze bardziej imponujący.
Juliusz Braun, nowy prezes TVP, o tym, co zamierza zmienić w telewizji publicznej, jak sobie wyobraża odsunięcie polityków od wpływu na program, a jak walkę z bylejakością na ekranie, i o tym, co lubi oglądać, a co wręcz przeciwnie
Ani w dokumencie, ani w filmie fabularnym, ani w serialu TV nie zobaczymy dziś heroicznego obrazu wojny. W ogniu rozmaitych oskarżeń czasem błyśnie szlachetna postać, ale rzadko.
Gdybym chciał napisać złośliwy felieton o tym, jak poeta Wencel obchodzi rocznicę („tę rocznicę”), zacząłbym może tak: „W przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej wkłada czarną koszulę, zapala świecę w oknie i wyciąga z biblioteki »Księgi narodu i księgi pielgrzymstwa polskiego«”.
Polska urbanistyka ponosi ostatnio dotkliwe porażki. I to w dwóch kategoriach naraz: dobrego smaku oraz zdrowego rozsądku. A to za sprawą atrap historycznych budowli, które pojawiają się w naszym krajobrazie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Brylował na czterech wyższych uczelniach, zdobywając uznanie władz oraz sympatię studentów. Aż zaczęto sprawdzać, kim jest.
Z Wieśkiem jest jak ze szklarniowym pomidorem. Bez ręki ogrodnika zwiędnie. A wraz z nim trójka dzieci się zmarnuje.
Jak zaistnieć po śmierci? Ekscentrycznych pomysłów na życie po życiu jest coraz więcej.
Na podstawie artykułu z „Poradnika Psychologicznego” POLITYKI tegoroczni maturzyści mieli dowieść, że rozumieją, co czytają. Czy jednak zrozumieli testowe pytania?
Za sobą mamy dwa spektakularne wydarzenia: rozróbę podczas bydgoskiego finału Pucharu Polski w piłce nożnej i demonstrację związkowców z KGHM.
Natknąłem się na telewizję, która pokazywała zawody w zupełnie nieznanej mi dyscyplinie sportowej – szachoboksie.
Kosmosy umierały już osiem razy, jeden zgon nadchodzi, trzy jeszcze mają się nieźle. Będą żyć tak długo jak ci, którzy puszczają w ruch działające tam kinematografy. Potem zostaną wspomnienia.