Polskie lasy miedzami podzielone

Laski w paski
Prywatny właściciel lasu w Polsce ma go średnio hektar. Jak wygląda taki las? Bywa, że to dwukilometrowy pas o szerokości ludzkiej stopy.
Las w pobliżu budowanej autostrady z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami.
Kacper Kowalski/Forum

Las w pobliżu budowanej autostrady z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami.

Kiedy w XIX w. uwłaszczano chłopów w dobrach Klimczyce na Podlasiu, dziedzic przekazał im uroczysko Lipowiec. Na lesistym zboczu pradoliny Bugu 10 wsi otrzymało część drzewostanu zwykle w postaci pasa. W wioskach nad samą rzeką stało wówczas po kilka chałup. 85-letni Feliks Folwarski z sąsiadującej z Lipowcem wsi Kózki w powiecie łosickim powiada, że gdy w 1864 r. wydzielano grunta z majątku Bronisława Podczaskiego, każda część przypadająca jego wsi – pól, pastwisk czy zadrzewień – była dzielona pomiędzy ośmiu gospodarzy. Za każdym razem ósmą część otrzymywał także jego dziadek.

Jak Kózki dzielono

Kilkaset metrów na wschód od dzisiejszych zabudowań Kózki dostały pas szerokości 32 m, ciągnący się od samego Bugu w górę pradoliny. Na tak zwaną gospodarkę przypadło więc po 4-metrowym pasku. Kiedy jeden ze stryjów Feliksa wyjechał do Ameryki, dziadkowi łatwiej było podzielić całość pomiędzy czterech pozostałych synów. Oczywiście wzdłuż, toteż każdy dostał po metrze. A ponieważ Feliks był jedynakiem, po ojcu przypadł mu calusieńki metr. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Skrajny metr w gospodarce Folwarskich został podzielony na pół (już tylko dla porządku dodajmy, że nie w poprzek, lecz wzdłuż). I tak z czterometrowej leśnej gospodarki zrobiło się pięć działek należących do pięciu właścicieli.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną