Archiwum Polityki

Nieznajomy Balcerowicza

Na wieść, że Sławomir Skrzypek będzie nowym prezesem NBP, polska waluta osłabła. Nie cichną też spekulacje, czego się można spodziewać po następcy Balcerowicza. Odpowiedź można znaleźć m.in. w banku PKO BP, którym od kilku miesięcyprezes-nominat kieruje.

Dla pracowników centrali PKO BP podjęta 3 stycznia, późnym wieczorem, decyzja prezydenta nie była zaskoczeniem. Wielu tego się­ spodziewało.

– Mieliśmy zarządzenie, żeby niczego nie odkładać do 3 stycznia. Wszystkie dokumenty do podpisu prezes Skrzypek musiał dostać dzień wcześniej. Nazajutrz od przedpołudnia był w szampańskim nastroju. Było dla nas oczywiste, że decyzja już zapadła – zdradza jeden z pracowników centrali banku.

To, że posada szefa NBP jest jego marzeniem, nie było specjalną tajemnicą. Choć w prasowych rankingach nie był wymieniany albo pojawiał się gdzieś na końcu, to tak naprawdę Skrzypek był wymarzonym kandydatem Lecha Kaczyńskiego od dawna – uważają w banku. Perypetie z nominacją dla prof. Jana Sulmickiego z SGH przekonały prezydenta, że nie ma co przesadzać z kompetencjami i nie ma co iść na kompromisy z tzw. środowiskiem ekonomicznym.

Podstawową kompetencją Sławomira Skrzypka – jak w telewizji wyjaśnił Lech Kaczyński – jest to, że Leszek Balcerowicz go nie zna. Trudno się dziwić, w końcu prezes-nominat bankowcem jest od niedawna. Jego kariera zawodowa niemal od początku związana była z Lechem Kaczyńskim, który, jak wiadomo, bankowcem też nie jest. Z nim właśnie Skrzypek pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, a ostatnio, jako wiceprezydent, w warszawskim ratuszu. To często przypominane momenty jego życia. W oficjalnych życiorysach pomijane są fragmenty dotyczące pracy w PZU Życie (za czasów prezesury Grzegorza Wieczerzaka) i w IX NFI im. Kwiatkowskiego. Mało kto wie, że słynna sprawa przeciwko prezesowi PKN Orlen Andrzejowi Modrzejewskiemu (która doprowadziła do jego zatrzymania przez ABW, odwołania, a w końcu do wybuchu afery Orlenu) zaczęła się od doniesienia do prokuratury złożonego właśnie przez Skrzypka.

Polityka 2.2007 (2587) z dnia 13.01.2007; Temat tygodnia; s. 25
Reklama