Archiwum Polityki

Kreatorzy kultury

Od dziesięciu lat przyznajemy Paszporty „Polityki” osobom mającym za sobą najbardziej obiecujący – naszym zdaniem – start artystyczny. Wyróżniamy twórców, ale zdajemy sobie sprawę, że ich dotychczasowe i dalsze sukcesy zależą nie tylko od talentu, ale i od wsparcia innych. Podobnie zresztą jak i rozwój całej kultury spoczywa nie tylko na barkach pisarzy, reżyserów czy kompozytorów, ale i dyrektorów, menedżerów, tzw. animatorów. Najlepsza nawet powieść nie zaistnieje bez troskliwego wydawcy. Najwybitniejszy talent malarski pozostanie zapoznany bez wsparcia mądrego galerzysty. Najwspanialszy reżyser będzie nieznany, jeżeli jego pomysły nie znajdą uznania u producenta czy dystrybutora. Dlatego po raz pierwszy, jednorazowo, postanowiliśmy uhonorować specjalną nagrodą Kreator Kultury tych wszystkich, którzy wspierają twórców swym doświadczeniem, zapałem, możliwościami, a nawet pieniędzmi: animatorów życia artystycznego.

Przy wyborze laureatów braliśmy pod uwagę rozmach dotychczasowych przedsięwzięć, skłonność do wspierania najwyższych wartości, osobiste zaangażowanie, bezinteresowność, upór. Staraliśmy się dostrzec tych, którzy nie z urzędu, ale z serca robili w minionej dekadzie (bo jest to wyróżnienie za całe dziesięć lat) to, co robili. Z mnogości wspaniałych kandydatów wybraliśmy ostatecznie sześciu. Oto oni. Prezentujemy ich króciutkie życiorysy oraz odpowiedzi na pytanie: jakie mają plany na przyszłość, o czym marzą, co jeszcze chcieliby zrobić? To, co już zrobili, znamy bardzo dobrze. I za to ich nagradzamy.

Roman Gutek

Urodził się w 1958 r. Podczas studiów (zarządzanie) prowadził Dyskusyjne Kluby Filmowe UBAB i HYBRYDY. Twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego (w 1985 r.), którego był dyrektorem do 1992 r. Jeden z założycieli Fundacji Sztuki Filmowej.

Polityka 2.2003 (2383) z dnia 11.01.2003; Kultura; s. 50
Reklama