Archiwum Polityki

Porozumienie z Albright

Parlamentarna grupa kobiet spotka się 25 kwietnia w Sejmie z Madeleine Albright, byłą sekretarz stanu USA, która przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

Magdalena Kochan (PO), szefowa PGK, na ten dzień zaprosiła też do Sejmu Pierwszą Damę, wszystkie parlamentarzystki i kobiety, które pełnią w rządzie funkcje ministerialne (na 18 resortów pięciu szefują panie), sekretarzy i podsekretarzy stanu: – Podpiszemy porozumienie zobowiązujące nas do aktywnego działania na rzecz promocji profilaktyki zdrowotnej kobiet. Chodzi przede wszystkim o choroby układu krążenia, na które cierpi ponad 56 proc. Polek, ale też o profilaktykę chorób nowotworowych, które dotknęły 19 proc. kobiet.

Albright, która od 2002 r. pełni funkcję szefowej Międzynarodowego Zgromadzenia Kobiet-Ministrów, wygłosi w Sejmie wykład na temat promocji zdrowia płci pięknej. Już w zeszłym roku, podczas czerwcowej wizyty w Polsce, mówiła: „Jesteście fantastycznym krajem o wielkich możliwościach, musicie pamiętać, że zdrowie kobiet jest częścią zdrowego rozwoju waszego kraju”. Może porozumienie kobiet ponad podziałami pozwoli pamiętać o tym lepiej?

Polityka 15.2008 (2649) z dnia 12.04.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama