Archiwum Polityki

Szybka jazda

Z telewizyjną „Panoramą” rozstają się dwie prezenterki, od lat kojarzące się z tym programem, Krystyna Czubówna i Bożena Targosz. Jedna na własną prośbę, druga na życzenie TVP.

Krystyna Czubówna, laureatka trzech Wiktorów, czterech Telekamer, w tym jednej Złotej, Mistrzyni Mowy Polskiej z ubiegłego roku, uhonorowana wieloma innymi jeszcze nagrodami, do znudzenia niemal wybierana przez publiczność we wszelkich plebiscytach, przepracowała w „Panoramie” 15 lat (początkowo w „Panoramie Dnia”). Z badań TNS OBOP wynika, że wśród 15 przedstawionych ankietowanym prezenterów informacyjnych, jedną z najbardziej popularnych (po Orłosiu, przed Lisem) osób była właśnie Czubówna (80 proc. wskazań), ona też otrzymała od widzów najwięcej bardzo dobrych ocen (ponad połowę). O znanej prezenterce dobrą opinię miał także pracodawca. „Po prostu świetny głos – czytamy w ocenie prezenterów „Panoramy”, dokonanej na użytek wewnętrzny TVP w 1999 r. – wspaniała umiejętność logicznego, zrozumiałego i interesującego przekazywania tekstu i przykuwania uwagi widza do ekranu. Wysoki profesjonalizm”.

W cieniu sławy Czubówny pozostawała jej wieloletnia koleżanka po fachu Bożena Targosz. Mniej rozpieszczana, ale doceniana przez widownię. W przywoływanym już badaniu OBOP zebrała dwie piąte ocen bardzo dobrych (wówczas na równi z Lisem i Orłosiem). W wewnętrznej ocenie napisano o niej: „Jakość głosu, swoboda zachowania, interpretacja tekstu – wysoki profesjonalizm. Na podstawie tego jednego (ocenianego – przyp. KL) wydania można pokazać, jak segmentować informacje (pauzy, kontakt wzrokowy z widzem itp.), różnicować interpretacyjnie tekst w zależności od jego sensu, przejrzyście podawać cytaty, dane i liczby, wygrać rekwizyty (kartki na stole)...(Uwaga na marginesie: nowocześniejszy wizyjny wizerunek p. B. Targosz na pewno by nie zaszkodził)”.

No comment

Obecnie obie prezenterki rozstają się z telewizją publiczną.

Polityka 25.2002 (2355) z dnia 22.06.2002; Społeczeństwo; s. 92
Reklama