Archiwum Polityki

Ruda kieruje, dolar rządzi

Brak umów wizowych, dziurawa infrastruktura w konsulatach i na przejściach, do tego strajk celników. Wschodnia granica Polski, a po wejściu do strefy Schengen także Unii Europejskiej, przypomina oblężoną barykadę – z pierwszymi ofiarami śmiertelnymi.
Polityka

Półtysięczna kolejka na pieszym przejściu granicznym w Medyce, jedynym takim na wschodniej granicy, rozmawia o jednym: która zmiana pograniczników pracuje po ukraińskiej stronie. – Ruda i Mały Czarny – donoszą ci, którzy sąsiednim lejkiem wracają już z Ukrainy z towarem. Oba kierunki oddzielone są metalową kratą. – O, kurwa – martwi się szczerze kolejka wychodzących. Jak na komendę wkładają do paszportów jednodolarówki. – Tu dolar wciąż jest panem – wyjaśnia chłopak, który w kantorze przed granicą kupował amerykańską walutę. Paszporty z banknotem podaje się ukraińskim pogranicznikom, a ci przystawiają pieczątkę i sprawa załatwiona. Większość kolejkowiczów pokonuje przejście już kolejny raz tego dnia. W Szeginiach, po ukraińskiej stronie, powstało dla nich centrum handlowe: minimarkety, markety i supermarkety. Wszędzie taki sam towar, papierosy, alkohol, słodycze. Karton LM kosztuje pięć dolarów. W Polsce tuż za przejściem handlarze skupują od ręki po trzydzieści złotych. Legalnie można przywieźć jeden karton. W marketach trwa więc mozolna praca: upychanie paczek wokół ciała, na brzuchu, pod stanikiem, w nogawkach spodni, w butach. Potem można ruszać do Polski. Przed przejściem operacja się powtarza: jednodolarówki wędrują do paszportów. Tłum napiera, ścieżka poza kolejką kosztuje pięć dolarów.

Oni napierają, my wypieramy

Dwójka celników po polskiej stronie obserwuje bezradnie falę przechodzących. Nie są w stanie skontrolować każdego, bo kolejka stałaby aż do Mościsk. Na przejściu pieszym odprawianych jest około 12 tys. osób w ciągu doby. Przez przejście drogowe w Medyce przejeżdża 9 tys. osób, a w Korczowej 8 tys. – To ok. 30 proc. mniej niż przed wejściem do Schengen – zauważa płk Bogusław Ślazyk, komendant przejścia w Medyce.

Polityka 5.2008 (2639) z dnia 02.02.2008; Kraj; s. 27
Reklama