Archiwum Polityki

Maraton dżentelmenów

Nauczycielka z krakowskiego gimnazjum, która jako pierwsza ze startujących kobiet dobiegła do mety Cracovia Maraton, zarzuca organizatorom biegu niesłowność i seksizm. Jako nagrodę zamiast obiecanego Citroëna C3 dostała telewizor. Samochód przypadł zwycięzcy – mężczyźnie.

Maraton, którego pierwsza edycja odbyła się 11 maja 2002 r. w Krakowie, to oczko w głowie Roberta Korzeniowskiego, najsłynniejszego polskiego chodziarza. Twórca i dyrektor Cracovia Maraton wielokrotnie podkreślał, że nowy bieg rozsławi Kraków i stanie się w przyszłości jedną z najlepszych takich imprez w świecie. Patronat honorowy objął prezydent miasta, miejscowe władze czynnie włączyły się w przygotowania. Już od stycznia na ulotkach, folderach i w Internecie amatorów długodystansowego biegania do uczestnictwa w imprezie zachęcała malownicza trasa (Rynek Główny, Błonia, Bulwary Wiślane), nazwisko organizatora, jak też nagrody. Citroën – dla najlepszego biegacza i biegaczki.

Na starcie stawiło się ponad tysiąc maratończyków. W tym m.in. były wicepremier prof. Grzegorz Kołodko, kilku słynnych biegaczy światowej sławy, jak też Mirela Zięcina, nauczycielka z gimnazjum, dla której był to już 70 bieg maratoński w życiu.

11 maja w Krakowie było duszno i parno. Maraton sparaliżował miasto. Ksiądz z parafii Najświętszego Salwatora (niedaleko Błoni) o mało nie zaklął. Miał tego dnia trzy pogrzeby. Większość żałobników nie dotarła na cmentarz, bo przejścia nie było. Zablokowano całą dzielnicę.

Maratończycy pobiegli słabo. Brakowało powietrza. Najlepszy z mężczyzn Kenijczyk Thomas Magut dobiegł do mety w mało imponującym czasie: 2:19.24. Organizatorzy dotrzymali jednak słowa. Zawodnik z Kenii został nagrodzony francuskim samochodem i dwoma tysiącami euro. Kobietom też nie poszło najlepiej. Mireli Zięcinie przebiegnięcie trasy zajęło ponad trzy godziny. (Biegaczka światowej sławy przebiegłaby taki maraton godzinę szybciej).

W nagrodę, zamiast obiecanego Citroëna i pieniędzy, nauczycielka dostała kolorowy telewizor. O zmianie nagrody nikt jej jednak nie poinformował.

Polityka 22.2002 (2352) z dnia 01.06.2002; Społeczeństwo; s. 100
Reklama