Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Broni atomowej ani masowego rażenia nie da się schować do kieszeni’’Nadżi Sabri, minister spraw zagranicznych IrakuEkipa Saddama Husajna zdyskwalifikowała raport przedstawiony przez premiera Tony’ego Blaira w brytyjskim parlamencie. Ma on dokumentować zagrożenie, jakim dla świata jest reżim w Bagdadzie. Ale eksperci europejscy i arabscy nie doszukali się w raporcie żadnych rewelacji, a w Izbie Gmin wybuchła zażarta dyskusja nad polityką rządu Blaira wobec Iraku. Świat arabski jest przekonany, że raport to tylko kolejny argument propagandowy, a naprawdę chodzi o przejęcie kontroli nad iracką naftą i podzielenie zysków między Amerykę i Anglię. Na razie jednak kasę trzyma Saddam, który raczej nie łoży na pokój światowy.

 

D

ziałania Izraela mogą mieć skutek bumerangu’’Ari Fleisher, rzecznik Białego DomuPonowne oblężenie Jasera Arafata w Ramalli i zburzenie części jego tamtejszej siedziby przez armię izraelską w odwecie za wcześniejsze zamachy samobójcze w Tel Awiwie komplikują i tak niezwykle zaognioną sytuację na Bliskim Wschodzie. Tym razem sam prezydent Bush dał wyraz irytacji, a Jacques Chirac powiedział, że takimi metodami niczego się nie osiągnie. Głębokie rozczarowanie i niepokój wyraził też rzecznik Watykanu dr Navarro-Valls. Tymczasem efekt bumerangu już nastąpił: młodzież palestyńska skandowała w Gazie: Wszyscy jesteśmy Arafatem!

 

U

czymy się demokracji, ale to trzeba robić zgodnie z prawem’’Leonid Kuczma, prezydent UkrainyUkraina bez Kuczmy – krzyczeli uczestnicy kolejnej demonstracji przeciwników prezydenta. Tydzień wcześniej tłumy były znacznie większe, za to 24 września grupa opozycjonistów zajęła studio telewizji państwowej, wskutek czego nie nadano głównego wydania dziennika.

Polityka 40.2002 (2370) z dnia 05.10.2002; Świat; s. 44
Reklama