Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Arafat jest jak Mojżesz, który nie zobaczy Ziemi Obiecanej, lecz niesie jej przesłanie – zostawił światu ideę państwa palestyńskiego.
Edgar Morin
francuski pisarz i socjolog
Mojżesz prowadził Żydów przez Morze Czerwone. Przez jakie trudności przeprowadzał Palestyńczyków Arafat? Porównanie Morina odsuwa na dalszy plan pytanie o różnice między wymarzonym ideałem a jego realizacją. Jaka to różnica, widać po walce o schedę po Arafacie. Palestyńczycy mogą się pocieszać, że idea Mojżeszowa doznawała nie mniejszych turbulencji.

 

W

ymagania stawiane przez sprawiedliwość dają satysfakcję, ale i wyczerpują.
John Ashcroft
prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA
W dniu wygranej prezydenta Busha Ashcroft złożył na jego ręce dymisję. Konserwatywny chrześcijanin – kazał usunąć z gabinetu dwie półnagie kobiece statuetki, bo nie chciał, żeby go fotografowano na ich tle – uchodził za architekta amerykańskiej wojny z terroryzmem. Zapamiętano mu jednak, że jeszcze w maju zapowiedział serię nowych ataków Al-Kaidy na Amerykę. Prokurator zrobił swoje, może odejść. A może ma torować drogę nowemu gabinetowi Busha – mniej purytańskiemu?

 

R

obert Schuman nie zostałby komisarzem Unii Europejskiej.
Kardynał Friedrich Wetter
metropolita monachijski
Wetter jest jastrzębiem w sprawie kontrowersji wokół niedoszłego komisarza Buttiglionego. To, że przyjaciel papieża nie zostanie urzędnikiem Komisji Europejskiej, kardynał uznał za dowód zakazu wykonywania zawodu przez katolików. Czy dziś sam Kościół życzyłby sobie Schumana, jednego z założycieli Wspólnoty Europejskiej, za biurkiem eurokraty.

Polityka 47.2004 (2479) z dnia 20.11.2004; Świat; s. 54
Reklama