Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Wydaje się, że we Francji reformy są po prostu sprzeczne z naturą: tylko w rewolucji Francuzi pokładają nadzieję na przezwyciężenie inercji i narzucenie odnowy.
Dominique de Villepin
premier Francji
Fala protestów przeciwko rządowej inicjatywie zmniejszenia bezrobocia poprzez tak zwane uelastycznienie rynku pracy raczej się nasila, niż maleje. Skoro tak mówi o Francuzach sam ich premier, w dodatku pisarz, krytyk literacki i myśliciel, to widocznie ma rację. Konkretnych, praktycznych reform nikt nie lubi, ale na barykady ze sztandarami rwie się wielu.

 

W

ojna jest wojną i nigdy tak nie było, że kiedy schwytano wroga, to trzeba było mu zapewnić proces w cywilnych sądach.
Antonin Scalia
sędzia Sądu Najwyższego USA
W Guantanamo Amerykanie przetrzymują blisko 500 więźniów, pojmanych jesienią 2001 r. w Afganistanie. Międzynarodowe organizacje praw człowieka domagają się osądzenia więźniów albo ich uwolnienia. Scalia twierdzi jednak, że zatrzymanym nie przysługują prawa konstytucyjne, ponieważ schwytano ich w czasie walki. Na pytania o prawa człowieka odpowiada, że jego syn był na froncie i ci, którzy siedzą teraz w Guantanamo, strzelali do niego bez troski o prawa człowieka. Jak na sędziego Sądu Najwyższego analiza nieskomplikowana.

 

P

rzyjęcie Turcji do UE nie wchodzi w rachubę.
Edmund Stoiber
premier Bawarii i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU)
Stoiber uważa, że Unia Europejska przeżywa trudne chwile i dlatego zaraz po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii, a później Chorwacji, powinna zamknąć drzwi. Żadnych nowych członków.

Polityka 14.2006 (2549) z dnia 08.04.2006; Świat; s. 50
Reklama