1 maja były wyzwiska, obraźliwe okrzyki, kukły, transparenty i przepychanki. Członkowie i sympatycy partii lewicowych tradycyjnie narzekali na rząd. Anarchiści i lewacy protestowali przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Antykomuniści walczyli o wyzwolenie kraju spod panowania „komuny”. Nigdzie jednak podczas pierwszomajowych manifestacji nie doszło do burd i zamieszek. Po południu prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjął gości w ogrodach Pałacu Namiestnikowskiego na dorocznej majówce. W dwa dni później świętowano 210 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczczono ją mszami, przemówieniami, orderami dla zasłużonych, defiladami wojskowymi. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w obecności prezydenta, premiera, wyższego duchowieństwa i mieszkańców miasta pokaz musztry paradnej zaprezentowała kompania ułanów.
Wybory we wrześniu.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski ostro skrytykował nową ordynację wyborczą, ale podpisał ją. Tym samym oznacza to, że będzie ona obowiązywać w tegorocznych wyborach parlamentarnych, które prezydent wyznaczył na 23 września. Artykuł s. 16.
Przeproście, a będziecie przeproszeni.
Episkopat Polski przeprosi za zło, jakie wyrządzono Żydom w Jedwabnem. Prymas Józef Glemp powiedział także, że Polacy oczekują na przeprosiny ze strony żydowskiej za zbrodnie dokonane przez komunistyczny aparat ucisku.
Polacy o Jedwabnem.
Centrum Badania Opinii Społecznej ogłosiło wyniki ankiety dotyczącej wiedzy o zbrodni w Jedwabnem. 83 proc. badanych słyszało o wydarzeniach sprzed 60 lat. 17 proc. nic nie wie o spaleniu 1600 Żydów w stodole. 48 proc. ankietowanych uważa, że nie należy przepraszać za zbrodnię jedwabieńską, a 30 proc.