Jan Paweł II podczas pielgrzymki śladami św. Pawła odwiedził Grecję i Syrię. W Atenach przeprosił prawosławnych za krzywdy wyrządzone przez katolików. Razem z greckim metropolitą Christodulosem papież ogłosił wspólną deklarację o chrześcijańskich korzeniach Europy. Wcześniej przeciwko papieskim odwiedzinom gorąco protestowało wielu przedstawicieli greckiej Cerkwi prawosławnej. W Syrii najważniejszym wydarzeniem medialnym były odwiedziny Jana Pawła II w meczecie Omajjadów w Damaszku, (na fot. z wielkim muftim szejkiem Kaftaro), pierwsza w historii papiestwa taka wizyta. Komentarz s. 13.
Stany Zjednoczone.
Kongres Stanowy Nowego Jorku wezwał polskie władze do „natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji” w sprawie zwrotu mienia utraconego po wojnie przez Żydów. Kongresmeni zagrozili, że mogą doprowadzić do wydania przez stan Nowy Jork zakazu lądowania dla samolotów Polskich Linii Lotniczych.
Iran.
Prezydent Mohhamad Chatami w ostatniej chwili potwierdził zamiar ubiegania się o drugą kadencję. Wybory planowane są na 8 czerwca. Uchodzący za reformatora Chatami był ostro krytykowany przez zachowawczych islamistów, a jego najbliżsi współpracownicy zostali aresztowani.
Filipiny.
W stolicy, Manili, doszło do gwałtownych manifestacji w obronie obalonego pod zarzutem korupcji prezydenta Josepha Estrady. Tłum przypuścił szturm na pałac prezydencki Malacanang domagając się uwolnienia Estrady. Jego następczyni Gloria Arroyo ogłosiła stan wyjątkowy. W starciach cztery osoby poniosły śmierć, ponad 200 zostało rannych.
Japonia.
Koreańczyk zatrzymany na lotnisku w Tokio z fałszywym paszportem Dominikany przyznał, że jest synem przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila. Przyleciał z Singapuru z walizką pełną dolarów, aby odwiedzić tokijski Disneyland.