Archiwum Polityki

Biznes ponad podziałami

W biznesie wszystko jest możliwe. Nawet koalicja dawnych współpracowników braci Kaczyńskich z niegdysiejszymi działaczami PO.

Udało nam się dotrzeć do dokumentów dwóch firm: Portal Internetowy Latarnik oraz East Link, których właścicielem i prezesem jest Maciej Zalewski, dawny działacz PC, a prokurentem – czyli osobą dokonującą wszelkich czynności związanych z prowadzeniem firmy – Paweł Bujalski, były działacz PO. Zalewski na początku lat 90. tworzył razem z braćmi Kaczyńskimi Porozumienie Centrum i był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Razem z Jarosławem Kaczyńskim i Marianem Parchowskim zakładał spółkę Telegraf. Dwa lata temu został skazany na 2,5 roku więzienia za to, że powołując się na swoje wpływy w Kancelarii Prezydenta obiecał właścicielom Art-B, iż wpłynie na przebieg toczącego się przeciwko nim śledztwa. W zamian zażądał 40 mld starych zł nieoprocentowanej pożyczki dla Telegrafu. Wziął od nich także 17 mld starych zł obiecując sprzedaż akcji Telegrafu, choć w ogóle nie zamierzał ich sprzedawać.

Bujalski był uważany za prawą rękę prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego (PO). Został aresztowany w ubiegłym roku. Prokuratura zarzuciła mu, że pełniąc funkcję wiceburmistrza gminy Centrum oraz zasiadając we władzach Pałacu Kultury i Nauki przyjął łapówki w wysokości co najmniej miliona złotych.

Portal Internetowy Latarnik powstał w 2000 r. Wśród założycieli spółki był m.in. Andrzej Urbański – pełniący obecnie obowiązki prezesa TVP SA. Z dokumentów wynika, że Urbański był udziałowcem spółki co najmniej do lipca 2001 r. Gdy w ubiegłym roku „Rzeczpospolita” ujawniła, że jako szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wciąż pozostaje on formalnie wspólnikiem Ryszarda Nawrata, eseldowskiego barona oskarżonego o korupcję, Urbański temu zaprzeczył.

Polityka 14.2007 (2599) z dnia 07.04.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 17
Reklama