Archiwum Polityki

Futbol monopolowy

Sezon piłkarski w tym roku rozpoczął się od wyrwania kasety z kamery Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego przez ekipę Canal Plus przed meczem stołecznej Polonii ze szczecińską Pogonią. A zakończy procesem przed szwajcarskim sądem między krakowską Wisłą i niemiecką agencją UFA, handlującą prawami do transmisji futbolowych.

W pierwszym przypadku chodziło o to, że ekipa WOT zamierzała przygotować obszerną relację z inauguracji rozgrywek ligowych i występu "czarnych koszul", a kodowana stacja telewizyjna Canal Plus wcześniej zakupiła za 25 mln dolarów prawo transmitowania meczów I ligi przez 5 lat.

W drugim przypadku poszło o to, że UFA dwa lata temu zakupiła od Wisły Kraków prawa do transmisji meczów pucharowych, a rzeczony klub, nie uznając dawnego kontraktu, ponownie sprzedał prawa do meczu z Parmą włoskiej stacji RAI 3. W ostatniej chwili UFA zablokowała też relację na żywo, którą miała pokazać w Polsce Wizja TV.

Awantura, między Wisłą i UFA będzie rozsądzana - zgodnie z zawartą kiedyś umową - w Szwajcarii. Wynikła z tego, iż polskie kluby piłkarskie mają kłopoty finansowe i często zmieniają osobowość prawną. Tak było z Wisłą, którą w 1996 r. reprezentowała spółka PMM kierowana przez znanego piłkarza Piotra Skrobowskiego. Umowę modyfikowano rok później z tymże klubem, działającym już pod szyldem ASPN Wisła, ale w tym sezonie mamy TS Wisłę SSA, którą zakupiła Tele Fonika. Zainwestowała ona w Wisłę ogromne pieniądze (patrz Polityka 32) nie po to, aby godzić się teraz na transmisje za niskie stawki. Stąd więc i proces!

Zupełnie nieoczekiwanie okazało się, że same transmisje są więcej warte niż nasz dychawiczny futbol.

Pokonanie Bułgarów w Burgas, pokazane jedynie przez kodowaną Wizję TV, zaogniło spór między poszczególnymi stacjami, w tym również publiczną TVP, o prawa do transmisji. Dzięki temu też mecz z poczciwymi amatorami, z których składała się reprezentacja Luksemburga, wykreowano w TVP do rangi wielkiego wydarzenia.

Eliminacje mistrzostw Europy zostaną wznowione w marcu meczem z Anglią na Wembley, który będzie transmitowany na żywo przez Canal Plus.

Polityka 45.1998 (2166) z dnia 07.11.1998; Społeczeństwo; s. 77
Reklama