Archiwum Polityki

Wyrwane śmierci

Marcin waży tysiąc pięćset gramów, Monika dwa tysiące, Jakub tysiąc. Przyszły na świat kilka tygodni przed planowanym terminem i teraz, przyłączone rurkami do maszyn, walczą o życie. Należą do szczęściarzy, gdyż umieszczono je w dobrych inkubatorach i mają zapewnioną opiekę. Wielu ich rówieśników ma trudniejszy start. 10 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra właśnie dla nich.

W 1998 r. po raz pierwszy współczynnik umieralności niemowląt nie przekroczył w Polsce wartości 10. Cel, o którym lekarze marzyli od dawna, udało się osiągnąć przed 2000 r.: na tysiąc żywych urodzeń umiera obecnie dziesięć noworodków, choć jeszcze w 1993 r. umierało ich 16, a w 1987 r. - 21. Zmniejszyliśmy dystans do krajów takich jak Szwecja czy Japonia, w których współczynnik jest mniejszy od pięciu, daleko w tyle pozostawiając Meksyk, Kazachstan i Uzbekistan, gdzie wciąż oscyluje wokół 30.

- Współczynnik umieralności niemowląt to uznany na całym świecie wskaźnik stopnia rozwoju społecznego i kondycji gospodarczej - mówi dr Katarzyna Szamotulska z Zakładu Epidemiologii Instytutu Matki i Dziecka. - O jego politycznej doniosłości świadczy anegdotyczna już dzisiaj historia z definicją urodzenia żywego dziecka w Polsce.

Aby poprawić naszą statystykę na tle najlepiej rozwiniętych krajów, na początku lat 60. mocą ustawy wyłączono z klasyfikacji zgonów niemowląt te, które ze względu na wagę urodzeniową poniżej 1000 g były obciążone największym ryzykiem śmierci i które nie przeżyły doby. Na użytek krajowej statystyki nazwano je eufemistycznie "noworodkami niezdolnymi do życia z oznakami życia", ale nikt na świecie tej definicji nie akceptował. Dopiero od 1994 r. współczynnik umieralności niemowląt oblicza się tak jak na całym świecie.

- Kształtują go w równym stopniu medycyna, ekonomia i standard życia - wyjaśnia prof. Janusz Gadzinowski z Poznania, krajowy specjalista w dziedzinie neonatologii. - Z jednej strony ważne jest wyposażenie oddziałów noworodkowych i współpraca między szpitalami, a z drugiej świadomość kobiety ciężarnej i warunki, w jakich przebiega ciąża.

Cena przeżycia

Zafascynowani postępem medycyny pilnie odnotowujemy każdy jej sukces w wydłużaniu naszego życia.

Polityka 2.1999 (2175) z dnia 09.01.1999; Społeczeństwo; s. 62
Reklama