Archiwum Polityki

Hak na byka

Aby poprawić ortograficzną kondycję Polaków, Radio Katowice wraz z Programem III powołało "Dyktando". Tegoroczny, dziewiąty już konkurs, odbędzie się 9 października. O tytuł Mistrza Polskiej Ortografii walczyć będzie kilka tysięcy osób.

"Wpośród łanów nie zżętych, w płowożółtym pejzażu, nurzali się wokół w zbożu z lekka zamorzeni, lecz chwaccy żeńcy ZMP". Tak zaczynało się dyktando z 1994 r., ułożone przez prof. Danutę Wesołowską. Każde zdanie z konkursowego tekstu musi być ortograficznym koncentratem: im więcej w nim trudnych wyrazów, tym lepiej. W tym roku horrendalnie trudne językowe chochliki, halsujące po morzu niepojętej interpunkcji, wyhodował prof. Jerzy Podracki z Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Jerzy Bralczyk - autor dyktanda, które prezentujemy niżej - mówi, że takie teksty tworzy się jak wiersze. Trzeba mieć natchnienie, ale i zapał do rzemieślniczej pracy nad słowem.

Z dziełem prof. Podrackiego zmierzy się w październiku kilka tysięcy osób. Mało prawdopodobne, aby komuś udało się napisać tekst bez żadnej pomyłki. Od początku istnienia zabawy zdarzyło się to tylko raz. Asem okazał się Stefan Kamocki, nauczyciel z Piotrkowa Trybunalskiego. W sumie w ortograficznych zawodach startowało już 30 tys. osób. Tylko w roku ubiegłym katowickie Centrum Kultury musiało pomieścić 5-tysięczną armię ortografów. Krzysztof Szymczyk, technik z Opola, który zdobył tytuł mistrza, wygrał 30 tys. zł. Tyle samo otrzyma tegoroczny laureat. Zaczynało się znacznie skromniej - pierwsze "Dyktando" w 1987 r. pisało zaledwie 400 osób. Zwycięzca Tomasz Burzykowski otrzymał wygrzebaną z redakcyjnej szafy Radia Katowice trzytomową "Historię powstań śląskich".

Głównym organizatorem zabawy od początku była Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice. W sumie pod jej okiem odbyło się już osiem dyktand krajowych oraz dwa zagraniczne: dla szwedzkiej i francuskiej Polonii. Zasady konkursu są od lat takie same. W zabawie mogą brać udział wszyscy, z wyjątkiem absolwentów filologii polskiej. Trzeba tylko przesłać zgłoszenie do Radia Katowice i pamiętać, że podczas konkursu obowiązuje pisownia zatwierdzona przez "Nowy słownik ortograficzny PWN" pod red.

Polityka 38.1999 (2211) z dnia 18.09.1999; Kultura; s. 48
Reklama