Archiwum Polityki

Przesilenie odłożone

Nie będzie przesilenia politycznego, nie będzie przebudowy rządu. Partnerzy umówili się, że będą wspólnie głosować za przedłożeniami rządowymi, że osoby podważające politykę rządu będą usuwane ze swych funkcji, a stanowiska obsadzane ludźmi kompetentnymi. Nastąpi pod tym kątem przegląd władz spółek Skarbu Państwa.

Rada Krajowa Unii Wolności zapoznała się (w niedzielę, 10 października) z wynikami negocjacji z AWS i premierem i wyraziła nadzieję, że rząd będzie stale informował o stanie realizacji zawartego porozumienia, czyli słynnego już aneksu do umowy koalicyjnej.

Zapisano w nich kilka słusznych i dość oczywistych postulatów. Co do większości z nich panowała zresztą zgoda już tydzień wcześniej, gdy Unia podejmowała, w dość dramatycznych okolicznościach, uchwałę zobowiązującą swego przewodniczącego, wspieranego autorytetem Tadeusza Mazowieckiego, do rozmów z Marianem Krzaklewskim. Rozmowy miały dotyczyć wszystkich trudnych kwestii, aż do ewentualnej zmiany rządu włącznie. Po ich zakończeniu Mazowiecki mówił ostrożnie o swej nadziei, że przynajmniej AWS uprzytamnia sobie, iż UW nie musi trwać w rządzie zawsze i za każdą cenę. Leszek Balcerowicz z kolei zapowiadał, że na razie nastąpią pozytywne korekty, a w przyszłości Unia nie cofnie się przed rozwiązaniami radykalnymi. O radykalizmie sprzed tygodnia nie wspominano.

Co tak naprawdę przyniosło to przesilenie? Unia uzyskała odejście Stanisława Alota ze stanowiska prezesa ZUS, nie dopuściła do powstania resortu polityki regionalnej, obroniła Janusza Onyszkiewicza na stanowisku ministra obrony narodowej. W ramach wprowadzania w życie ustawy o działach dział "turystyka" nie przejdzie do Ministerstwa Gospodarki, ale znajdzie się w Ministerstwie Transportu. Gdyby rzecz rozpatrywać w świetle interesów partyjnych, oznacza to, że przesilenie potrzebne było po to, by unijny wiceprezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Gwidon Wójcik znalazł się pod skrzydłami swego partyjnego kolegi Tadeusza Syryjczyka, zamiast przejść pod opiekę Janusza Steinhoffa z AWS. Steinhoff dostanie za to politykę regionalną i mieszkalnictwo. Nie unormowano kwestii podległości problematyki integracji europejskiej.

Polityka 42.1999 (2215) z dnia 16.10.1999; Wydarzenia; s. 15
Reklama