Archiwum Polityki

Polityka i obyczaje

W „Gali” wywiad z małżonkami Barbarą i Romanem Giertychami. Lider LPR jest oczywiście wzorowym mężem i ojcem, ale ani na chwilę nie zaniedbuje obowiązków politycznych. Nawet kiedy czyta dzieciom bajki. „Kiedy czytam na głos, przy okazji ćwiczę dykcję – zdradził Giertych. – Zależy mi, żeby w mediach czy w Sejmie mówić wyraźnie”.

Anna Skrzypek, działaczka młodzieżówki, która odśpiewała Międzynarodówkę podczas niedawnej krajowej konwencji SLD, zdradziła, co takiego mają młodzi z SLD, czego brak starszym działaczom. Mają mianowicie „wiarę w socjaldemokratyczne ideały”.

Krzysztof Martens, szef podbeskidzkiej SLD, w „Gazecie Wyborczej” o ewentualnej pokoleniowej zmianie warty w partii: „A jaki był kongres naszej młodzieżówki? Kompletny brak umiejętności zawierania kompromisu, negocjowania. O mało się nie podzielili. Wspólnego lidera wyłoniono dopiero po interwencji »starego« Marka Dyducha. Nasza młodzież jest kompletnie do rządzenia nieprzygotowana”.

Stanisław Lem daje w „Tygodniku Powszechnym” przykład obywatelskiej postawy. Urodzony we Lwowie pisarz wyznaje: „A przy tym, chociaż należę do zabużan i mógłbym teoretycznie domagać się ekwiwalentu za dwie kamienice, które mój ojciec trudem całego życia nabył, krępowałbym się jednak zwrócić o to do naszego Skarbu. Nie można podpiłowywać korzeni ani gałęzi drzewa, na którym się siedzi”.

Jak co roku o tej porze w Poroninie odbędzie się, pod patronatem „Gazety Polskiej”, Sabat Leninowski. W programie m.in. happening pod dawnym cokołem pomnika Lenina. Uczestnicy zlotu nocować będą na terenie należącym do rodziny, która w przeszłości podejmowała Lenina.

Polityka 29.2004 (2461) z dnia 17.07.2004; Polityka i obyczaje; s. 98
Reklama