Archiwum Polityki

Beton historii

Opera w Bydgoszczy budowana jest 25 lat. Muzeum Narodowe w Poznaniu o rok krócej. Ponad 20 lat trwają budowy: szpitala wojewódzkiego w Lublinie i stopnia wodnego Dwory na Wiśle. Inwestycje centralne finansowane z budżetu państwa, a więc z kieszeni podatników, ciągną się więc w nieskończoność.

Gra idzie o gigantyczne pieniądze. Na 163 inwestycje zapisane w ustawie budżetowej na 1998 r. poszło z państwowej kasy prawie 2,7 mld zł. To dokładnie dwa razy więcej niż ubiegłoroczne dotacje i subwencje budżetowe na naukę. Według ubiegłorocznej ustawy na wszystkie inwestycje centralne budżet wydać ma łącznie 23,4 mld zł według tzw. wartości kosztorysowej (poniesione już nakłady i te, które trzeba będzie jeszcze ponieść, by je zakończyć). Już dziś wiadomo, że przewidywania te grzeszą nadmiernym optymizmem, wiele budów ma bowiem długie poślizgi, a kosztorysy puchną.

Sporo inwestycji rozpoczęto w czasach tak zamierzchłych, że należałoby wpisać je już do rejestru zabytków. 15 budów figurujących na ubiegłorocznej liście rozpoczęto w latach 70.

Polityka 3.1999 (2176) z dnia 16.01.1999; Gospodarka; s. 54
Reklama