Archiwum Polityki

Szok szybkości

Czy uda się sterować komputerem bezpośrednio za pomocą myśli? W laboratoriach powstają urządzenia, w których krzem i białko współpracują w przetwarzaniu informacji. To dobry początek.

Liczba informacji, jaką ludzki mózg ma do przetworzenia, rośnie lawinowo z każdym rokiem. W latach 1996–1999 pojawiło się na świecie tyle samo nowych informacji co w ciągu całej wcześniejszej historii ludzkości. W ciągu zaledwie trzech następnych lat liczba ta uległa już podwojeniu. Każdego roku gromadzimy 5 exabajtów (1 exabajt to miliard gigabajtów) nowych informacji. Amerykańska Biblioteka Kongresu zawiera 19 mln książek, a 5 exabajtów to 500 tys. takich bibliotek. Dane te zapisaliśmy na papierze, na filmach oraz na nośnikach optycznych i magnetycznych. Dodatkowo nowe informacje wpuszczamy też w kanały radiowe, telewizyjne, linie telefoniczne i do Internetu. To dalsze 18 exabajtów.

Większość ludzi sądzi, że świat zbudowany jest tylko z materii i energii. Tymczasem wielu fizyków potwierdza dziś teorię, którą zaproponował John A. Wheeler z Princeton University, uznającą, że najbardziej fundamentalnym budulcem Wszechświata jest informacja. Wszystko, co istnieje – od Wielkiego Wybuchu, poprzez ludzki umysł i WWW – wypełnione jest nie tylko materią i energią, ale także informacją. Wchłaniając je i przetwarzając możemy zmieniać świat.

Epoka osobliwości

Coraz szybsze zmiany i towarzyszące im przeładowanie informacyjne to dla gatunku Homo sapiens nowy żywioł, który według wielu futurologów doprowadzi wkrótce do tego, że świat stanie się nieprzewidywalny, a my, zwykli ludzie, nie będziemy mogli zrozumieć naszego otoczenia. Wszystko wymknie się nam spod kontroli. Na świecie zaczną się dziać niezwykłe rzeczy.

Te nadchodzące czasy futurolodzy nazywają epoką osobliwości (termin zaczerpnięty z fizyki czarnych dziur). Po raz pierwszy opisał to zjawisko amerykański matematyk Vernor Vinge. W referacie wygłoszonym w 1993 r.

Polityka 15.2004 (2447) z dnia 10.04.2004; Nauka; s. 86
Reklama