Żyjemy w świecie przepełnionym informacją, informacja staje się podstawowym tworzywem nowoczesnego społeczeństwa – jego kultury, gospodarki, relacji międzyludzkich. Z kolei każdą informację można zapisać jako serię zer i jedynek, czyli przedstawić w postaci cyfrowej, zrozumiałej dla komputerowych mikroprocesorów. Teoretyczne podstawy „świata na cyfrowo” znane były od dawna, długo jednak przyszło czekać na odpowiedni rozwój technologii. Ten moment właśnie nastąpił – dzięki gwałtownemu spadkowi cen mocy obliczeniowej komputerów oraz wzrostowi szybkości transmisji danych (choćby na skutek wynalazku światłowodów). Dokonuje się właśnie prawdziwa rewolucja, która na naszych oczach odmienia urządzenia powszechnego użytku, jakimi przywykliśmy się posługiwać. Fotografia cyfrowa, cyfrowe wideo, cyfrowa telewizja, a także telefonia cyfrowa i transmisja danych.
Każda rewolucja to czas zamętu, kiedy łatwo zgubić się w gąszczu nowych pomysłów, a zwłaszcza egzaltowanych sloganów reklamowych. Nowości zwykle sporo kosztują, często też wymagają wymiany całego sprzętu: klasycznego aparatu fotograficznego, poczciwego telewizora, wypróbowanego odtwarzacza VHS z kompletem kaset. Czy warto? Czy już nadszedł właściwy moment? W czym te nowinki przewyższają dotychczasowe rozwiązania, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić? To podstawowe pytania, przed którymi staje dziś konsument. W tym poradniczym dodatku staramy się znaleźć na nie odpowiedzi.
Słówka epoki cyfrowej
• DV – Digital Video – amatorski standard (czyli przyjęte przez kilku producentów rozwiązanie techniczne) rejestrowania filmów w kamerach cyfrowych. Ma rozwinięcie profesjonalne w postaci formatów DVCAM (Sony) i DV Pro (Panasonic)• Digital 8 – cyfrowy standard zapisu filmów stosowany w niektórych kamerach Sony, umożliwia współpracę z filmami zapisanymi w analogowym formacie Hi8
• VHS – klasyczny, najbardziej popularny standard w świecie amatorskim analogowego zapisu wideo
• CCD – Charge Coupled Device, przetwornik zamieniający sygnał świetlny na impuls elektryczny – równoważnik filmu w cyfrowych kamerach i aparatach.