Archiwum Polityki

Mołdawska Myszka Mickey

Od zakończenia mołdawskiej wojny domowej na lewym brzegu Dniestru, który dokonał secesji od mołdawskiego państwa, nie leje się już krew. Ale konflikt znów się zaostrzył.

Na głównej ulicy Tyraspola – stolicy Naddniestrza, wypolerowana statua Lenina patrzy na radziecki czołg T-34 zachowany w równie dobrym stanie jak wódz rewolucji. Z głośników rozwieszonych wzdłuż głównej ulicy słychać program nadawany przez rządowe radio. Na budynkach administracji wiszą sierpy i młoty.

Sowiecki skansen

Urodziłem się w Rosji. Przyjechaliśmy tu, gdy ojciec poszedł na wojskową emeryturę. Wcześniej bił faszystów. Na polskim froncie kula roztrzaskała mu cztery żebra i cudem ominęła serce – mówi, nie kryjąc tęsknoty za Związkiem Radzieckim, 64-letni Iwan Fiodorowicz. Podobne życiorysy ma wielu Naddniestrzan.

To typowi przedstawiciele gatunku homo sovieticus – tłumaczy Oazu Nantoi, mołdawski politolog z Fundacji Sorosa. – Urodzili się w Rosji i później ich tu przywieziono. Ojczyzną był dla nich Związek Radziecki, dlatego masowo wystąpili przeciw secesji Mołdawii.

Na moście, który łączy Bendery z Tyraspolem, stoi transporter opancerzony BTR. Rosyjscy żołnierze w kamizelkach kuloodpornych, z automatami gotowymi do strzału, kontrolują samochody. Niebieska taśma na hełmach oznacza, że służą jako siły pokojowe. Stacjonująca na terenie Mołdawskiej SRR 14 Armia była jedną z silniejszych w Układzie Warszawskim. W razie wybuchu III wojny światowej miała zająć Bałkany. Podczas zbrojnego konfliktu w Naddniestrzu w 1991 i 1992 r. oficjalnie zachowała neutralność, choć władze Mołdawii oskarżają ją o zaopatrywanie w broń naddniestrzańskich separatystów.

Gdy latem 1992 r. walki przybrały na sile, dowództwo nad armią objął gen. Aleksander Lebiedź. – Jeśli nie złożycie broni, rano będę jadł śniadanie w Tyraspolu (Naddniestrze), a po południu obiad w Kiszyniowie (Mołdawia) – tak ostrzegł walczące strony i wojna skończyła się w ciągu kilku godzin.

Polityka 41.2004 (2473) z dnia 09.10.2004; Świat; s. 58
Reklama