Jak to się stało, że pochodzący „z końca świata” astronom i matematyk stworzył dzieło, które wywróciło nasze postrzeganie wszechświata. Rozmowa z historykiem astronomii z PAN prof. Jarosławem Włodarczykiem.
Wielka Piramida w Gizie, wybudowana 4500 lat temu dla faraona Cheopsa, to imponujący monument starożytnej technologii i symbol cywilizacji egipskiej, który niezmiennie wpływa na naszą wyobraźnię.
Otrzymaliśmy właśnie książkę, która opowiada osobistą historię jednego z najwybitniejszych historyków w dzisiejszej Polsce Andrzeja Friszke.
Jak Amerykanie uciekali przed przymusowym poborem do wojska podczas wojny wietnamskiej.
Skąd wzięli się Wazowie, dlaczego Szwedzi uważają ich za wybitnych władców i czy rzeczywiście nie mieli żadnych zasług jako polscy władcy.
Pojedynki były głównie męską rozrywką. Głównie, bo od każdej zasady zdarzały się wyjątki.
Ukraina i wycieczki do starożytności: do Egiptu, Grecji i Rzymu.
Zapraszamy do rozmowy o wyprawach na koniec świata. Agnieszka Krzemińska tym razem rozmawia z Lechem Będkowskim, pomysłodawcą i redaktorem Pomocników Historycznych „Polityki”.
We wrześniu 1812 r. polscy żołnierze u boku Napoleona maszerowali przez zdobytą Moskwę. Stanowili część liczącej blisko 600-tys. Wielkiej Armii.
Kiedy Polacy zdobyli Moskwę we wrześniu 1812 r., byli przekonani, że „powstanie Polska całą gębą”. Powstała półgębkiem i to karmionym przez Rosję.