Archiwum Polityki

Na wątrobie

Jeszcze niedawno w statystykach zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B Polska wiodła prym. Dziś - dzięki popularyzacji szczepień - chorujemy znacznie rzadziej. Jest jednak zbyt wcześnie, by czuć się bezpiecznie, bo nosicielami potencjalnie śmiertelnego wirusa jest 1-2 proc. społeczeństwa. Kto się nie zaszczepił, niech lepiej patrzy służbie zdrowia na ręce - to właśnie przez kontakty z nią zakaża się ciągle najwięcej chorych.

Zgłaszający się do punktów szczepień przyznają, że o możliwości uodpornienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i korzyściach z niego płynących rzadko dowiadują się od lekarzy pierwszego kontaktu.

  • Żółte abecadło

Impulsem do poddania się szczepieniu jest zazwyczaj skierowanie od chirurga przed zaplanowanym zabiegiem operacyjnym lub informacje z mediów. Coraz lepsze skutki przynoszą prowadzone od kilku lat akcje masowych szczepień zwane Żółtym Tygodniem, a organizowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne i gabinety szczepień przy współudziale producenta szczepionki.

Polityka 26.1998 (2147) z dnia 27.06.1998; Społeczeństwo; s. 66