Archiwum Polityki

Gwiazdki na plaży

W pierwszych dniach lipca, jak co roku, nasi wysłannicy wyruszyli nad Bałtyk. Sprawdzają, czy nadmorskie kurorty są dobrze przygotowane do sezonu. Już wkrótce ogłosimy najnowszy ranking kąpielisk. Najlepsze z nich otrzyma Błękitny Puchar „Polityki”.

Cztery lata temu, gdy wizytowaliśmy polskie plaże po raz pierwszy, na wielu z nich panowała prowizorka. Do rzadkości należały stałe toalety. Jeszcze większym ewenementem były prysznice, pod którymi można się opłukać po wyjściu z morza. Nieliczni organizatorzy kąpielisk wykazywali elementarną troskę, by plaża była dostępna dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz dla matek z dziećmi w wózkach.

Z roku na rok plaże stają się coraz bardziej zadbane. Plażowe prysznice pojawiają się nie tylko w dużych, zamożnych kurortach, ale także w mniejszych miejscowościach. Kiedyś szczytem dbałości o niepełnosprawnych były gumowe chodniki, którymi wykładano zejścia do plaży. Pofałdowane, przysypane piaskiem, stwarzały pozory troski o tych, których możliwości poruszania się są ograniczone. Teraz najlepsze kąpieliska mają wygodne drewniane pomosty. Niekiedy łączy się je w taki sposób, że osoby na wózkach mogą odbyć kilkusetmetrowy spacer wzdłuż brzegu, od jednego zejścia do sąsiedniego.

Przede wszystkim jednak rośnie liczba kąpielisk nadzorowanych przez ratowników. Można ich spotkać w okolicach nader ustronnych, jak plaża w Poddąbiu, na mierzei jeziora Bukowno, czy w najbardziej wysuniętych na wschód, sąsiadujących z granicą obwodu kaliningradzkiego, Piaskach.

Także duże miasta zaczynają dostrzegać swoje plaże peryferyjne. Na przykład Gdańsk, którego włodarze w 2005 r. uruchomili strzeżone kąpielisko w Sobieszewie, w tym roku wprowadza nadzór ratowniczy także w sąsiednim Sobieszewie-Orlu. A władze Gdyni uznały wreszcie, że warto zatroszczyć się nieco o plaże w Babich Dołach, na której walory wysłannicy „Polityki” zwrócili uwagę już w pierwszej edycji rankingu.

Latem 2005 r. po raz pierwszy nad kilkoma kąpieliskami w Polsce zawisła Błękitna Flaga, uznane w Unii Europejskiej, a także szerzej, wyróżnienie przyznawane kąpieliskom i przystaniom jachtowym, spełniającym najwyższe standardy ochrony środowiska (m.

Polityka 27.2006 (2561) z dnia 08.07.2006; Społeczeństwo; s. 95
Reklama